Slovenski vojaški gorniki ob kamnitem bloku izpod Triglava pred vaškim domom v Andovcih v Porabju / Foto: Tomaž Pirjevec

Porabskih Slovencev je malo, a imajo veliko srce

Vse skupaj se je začelo s Triglavom! Ko so leta 2013 v eni izmed (še) slovenskih vasi, v Andovcih, odprli vaški dom, zgrajen tudi s pomočjo kohezijske pomoči EU, so si kleni Porabski Slovenci zaželeli na dvorišču novega vaškega središča imeti tudi simbolni kamen s Triglava.

Monošter – V upravi TNP so uslišali njihovo prošnjo in iz okolice Mojstrane je prišel v Porabje koničast kamniti blok. Postavili so ga na betonski podstavek in pod triglavski kamen izpisali imena vseh sedmih slovenskih vasi v Porabju. »In če že imamo kamen s Triglava, bi bilo lepo, da se iz Porabja odpravimo slovenskemu očaku na obisk,« je pripovedoval Karči Holec, zagnani predsednik Slovenske narodnostne uprave v Andovcih. Na dolgi pešpoti na Triglav poleti 2015 so jih spremljali veterani slovenske osamosvojitvene vojne. Pri zadnjem, najtežjem delu poti na vrh pa so jih pospremili vodniki iz Združenja vojaških gornikov Slovenije, z Alešem Simčičem na čelu. Tako se je začelo prijateljstvo, ki je z obiskom vojaških gornikov v soboto, 30. junija, v Monoštru, Števanovcih in Andovcih ter podpisom sporazuma o prijateljstvu in sodelovanju dobilo tudi formalno obliko. Sporazum sta svečano podpisala predsednika Karči Holec za Andovčane in Slavko Delalut za vojaške gornike.

Poln avtobus vojaških gornikov je prispel v Monošter. V slovenskem centru Lipa jih je pozdravil predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem Jože Hirnök in jim kratko predstavil slovensko skupnost v Porabju. Živi in močni slovenski skupnosti navkljub je pristavil: »Veste, ni tako lahko biti Porabski Slovenec. V sedmih vaseh nas živi še od dva do tri tisoč, asimilacija neusmiljeno deluje.« Na poti iz Monoštra v Andovce so se ustavili v graničarskem muzeju v Števanovcih. Edinstven in zanimiv muzej spominja na čase, ko je Porabje predstavljalo najbolj zahodno točko pred železno zaveso in bilo skoraj neprodušno zaprto, življenje prebivalcev ob meji pa skrajno težko in nenehno nadzorovano. Na pročelju nekdanje stražnice sredi vasi so na marmornatih ploščah izpisana imena nekaj desetin graničarjev, ki so bili ubiti ob poizkusih pobegov mejašev. Večina jih je padlo v letih po t. i. madžarski revoluciji leta 1956. Sam muzej pa prikazuje metode in predmete, ki so zagotavljali skoraj neprodušnost mejne črte. Muzej je zanimiva ideja, ki kar sama kliče k razmišljanju o čem podobnem v Karavankah, Žirovnica, Ljubelj, Jezersko na primer, spodobno »mejaško« preteklostjo.

V Andovcih je slovenske vojaške gornike pozdravil generalni konzul RS v Monoštru dr. Boris Jesih. Izrekel jim je prisrčno in iskreno dobrodošlico: »Porabskih Slovencev je malo, a imajo veliko srce. Cel avtobus Slovencev iz matične države v Porabju pomeni Slovencem tukaj neizmerno veliko. Nadaljujte sklenjeno prijateljstvo, pridite še kdaj!« Po pozdravu pa se je dr. Jesih izkazal še z okusnim slovenskim ričetom, ki ga je sam pripravil, Andovčani pa z odličnim porabskim golažem in tokajem z bližnjih vinorodnih gričev. Zbranim so zapeli še ljudski pevci z Gornjega Senika, pa godci z Goričkega in skupina Zapev s Koroške. Oboji so prav za to priložnost prišli v porabske Andovce.

Veselo druženje se je nadaljevalo v pozno popoldne. Vmes pa se je rodilo veliko pobud za prijateljevanje in nove skupne aktivnosti v prihodnje. Že jeseni bodo vojaškim gornikom Slovenci iz Porabja vrnili obisk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 16. april 2020 / 11:50

Je možen kolaps interneta?

Življenje se je v času koronavirusa še bolj kot sicer preselilo na internet, kar občutijo tudi ponudniki internetnih storitev pri nas.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Mekinjski samostan naprodaj

Uršulinke samostan, ki je v Mekinjah že več kot sedemsto let, prodajajo zato, ker ga niso več zmožne vzdrževati. Občina se je predkupni pravici odpovedala, kupca za skoraj 5 milijonov vredno stavbo pa...

Kronika / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Ceste vzele dve življenji

V prometnih nesrečah na Zgornjem Brniku in pri Svetem Duhu sta minuli konec tedna umrla 46-letni Kranjčan in 28-letni Škofjeločan, zdrs na poti proti Triglavu pa je bil v petek usoden za mladoletnega...

Šport / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Kralje višin zaustavilo sneženje

Gorski tek na Grintovec se je zaradi slabega vremena za tekmovalce letos končal že na Kokrškem sedlu, najhitrejša pa sta bila Lucija Krkoč med ženskami in Ahmed Arslan med moškimi.

Tržič / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Še zadnjič v starem bazenu?

Na letnem kopališču v Tržiču se je letošnja sezona začela dokaj pozno. Kopalci so prvič zaplavali v ogrevanem bazenu 26. junija.

Zanimivosti / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Plin do konca in avanturam naproti

Več kot 4200 kilometrov, šest držav in osem potovalnih dni - in vse to z motorjem. Klavdija Zorman iz Cerkelj zadnja leta živi svoje sanje in po Evropi potuje s svojo dvokolesno "najdražjo".