Slovenski vojaški gorniki ob kamnitem bloku izpod Triglava pred vaškim domom v Andovcih v Porabju / Foto: Tomaž Pirjevec

Porabskih Slovencev je malo, a imajo veliko srce

Vse skupaj se je začelo s Triglavom! Ko so leta 2013 v eni izmed (še) slovenskih vasi, v Andovcih, odprli vaški dom, zgrajen tudi s pomočjo kohezijske pomoči EU, so si kleni Porabski Slovenci zaželeli na dvorišču novega vaškega središča imeti tudi simbolni kamen s Triglava.

Monošter – V upravi TNP so uslišali njihovo prošnjo in iz okolice Mojstrane je prišel v Porabje koničast kamniti blok. Postavili so ga na betonski podstavek in pod triglavski kamen izpisali imena vseh sedmih slovenskih vasi v Porabju. »In če že imamo kamen s Triglava, bi bilo lepo, da se iz Porabja odpravimo slovenskemu očaku na obisk,« je pripovedoval Karči Holec, zagnani predsednik Slovenske narodnostne uprave v Andovcih. Na dolgi pešpoti na Triglav poleti 2015 so jih spremljali veterani slovenske osamosvojitvene vojne. Pri zadnjem, najtežjem delu poti na vrh pa so jih pospremili vodniki iz Združenja vojaških gornikov Slovenije, z Alešem Simčičem na čelu. Tako se je začelo prijateljstvo, ki je z obiskom vojaških gornikov v soboto, 30. junija, v Monoštru, Števanovcih in Andovcih ter podpisom sporazuma o prijateljstvu in sodelovanju dobilo tudi formalno obliko. Sporazum sta svečano podpisala predsednika Karči Holec za Andovčane in Slavko Delalut za vojaške gornike.

Poln avtobus vojaških gornikov je prispel v Monošter. V slovenskem centru Lipa jih je pozdravil predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem Jože Hirnök in jim kratko predstavil slovensko skupnost v Porabju. Živi in močni slovenski skupnosti navkljub je pristavil: »Veste, ni tako lahko biti Porabski Slovenec. V sedmih vaseh nas živi še od dva do tri tisoč, asimilacija neusmiljeno deluje.« Na poti iz Monoštra v Andovce so se ustavili v graničarskem muzeju v Števanovcih. Edinstven in zanimiv muzej spominja na čase, ko je Porabje predstavljalo najbolj zahodno točko pred železno zaveso in bilo skoraj neprodušno zaprto, življenje prebivalcev ob meji pa skrajno težko in nenehno nadzorovano. Na pročelju nekdanje stražnice sredi vasi so na marmornatih ploščah izpisana imena nekaj desetin graničarjev, ki so bili ubiti ob poizkusih pobegov mejašev. Večina jih je padlo v letih po t. i. madžarski revoluciji leta 1956. Sam muzej pa prikazuje metode in predmete, ki so zagotavljali skoraj neprodušnost mejne črte. Muzej je zanimiva ideja, ki kar sama kliče k razmišljanju o čem podobnem v Karavankah, Žirovnica, Ljubelj, Jezersko na primer, spodobno »mejaško« preteklostjo.

V Andovcih je slovenske vojaške gornike pozdravil generalni konzul RS v Monoštru dr. Boris Jesih. Izrekel jim je prisrčno in iskreno dobrodošlico: »Porabskih Slovencev je malo, a imajo veliko srce. Cel avtobus Slovencev iz matične države v Porabju pomeni Slovencem tukaj neizmerno veliko. Nadaljujte sklenjeno prijateljstvo, pridite še kdaj!« Po pozdravu pa se je dr. Jesih izkazal še z okusnim slovenskim ričetom, ki ga je sam pripravil, Andovčani pa z odličnim porabskim golažem in tokajem z bližnjih vinorodnih gričev. Zbranim so zapeli še ljudski pevci z Gornjega Senika, pa godci z Goričkega in skupina Zapev s Koroške. Oboji so prav za to priložnost prišli v porabske Andovce.

Veselo druženje se je nadaljevalo v pozno popoldne. Vmes pa se je rodilo veliko pobud za prijateljevanje in nove skupne aktivnosti v prihodnje. Že jeseni bodo vojaškim gornikom Slovenci iz Porabja vrnili obisk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 26. junij 2015 / 10:08

Pester počitniški program

Kranj – Pri Društvu prijateljev mladine so, v sodelovanju z različnimi izvajalci, za letošnje počitnice pripravili zanimiv program. Tako bo zanimivo na letnem kopališču, kjer se je prejšnji teden s...

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 20. september 2020 / 21:27

Slovensko slavje na Elizejskih poljanah

Kolesarska Dirka po Franciji je končana. Prvo ime je Gorenjec Tadej Pogačar, kolesar s Klanca pri Komendi, ki je postal skupni zmagovalec dirke, poleg rumene majice pa je oblekel še pikčasto in belo....

Komenda / nedelja, 20. september 2020 / 21:12

Komenda slavi zgodovinsko zmago Tadeja Pogačarja

Komendski navijači so bučno proslavili zmago Tadeja Pogačarja na letošnji Dirki po Franciji.

Komenda / nedelja, 20. september 2020 / 12:00

Rumena, pikčasta in bela Komenda

V Komendi je vse nared za zgodovinsko slavje Tadeja Pogačarja na Dirki po Franciji.

Gorenjska / nedelja, 20. september 2020 / 10:44

V soboto potrjenih 111 okužb z novim koronavirusom, umrl en bolnik s covidom-19

Ljubljana – V soboto so opravili 2288 testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 111 okužb. Umrl je en bolnik s covidom-19, je objavila vlada na Twitterju. V bolnišnicah se...

Kronika / nedelja, 20. september 2020 / 10:03

Na sodišče ne more, na morje pa lahko

Kranj – Na sojenju bratoma Ediju in Metiju Plavi, ki na kranjskem okrožnem sodišču poteka zaradi domnevnega izsiljevanja podjetnika Aleksandra Arha v letih 2013–2015, so ta teden želeli ponovno zas...