Kako blizu je Neapelj?

Ali Sloveniji grozi neapeljski scenarij, torej kupi odpadkov na ulicah, smo se v zadnjem tednu spraševali skoraj tako pogosto kot o tem, komu in s kom bo uspelo sestaviti novo vladno koalicijo. Na dvoriščih komunalnih podjetij se namreč že vse od januarja kopiči odpadna embalaža, sprva počasi, nekako od maja pa zelo pospešeno, za kar je javnost izvedela šele zdaj, ko so na pereč problem javno opozorili v Zbornici komunalnega gospodarstva, saj komunalna podjetja odpadne embalaže nimajo več kje skladiščiti. V njihovih začasnih skladiščih se je doslej nabralo že okoli šest tisoč ton odpadne embalaže, ki je družbe za ravnanje z odpadno embalažo (DROE) ne želijo več prevzeti.

Žal se je še enkrat več potrdilo, da se na tem svetu vse začne in konča pri denarju, ki je tudi glavni razlog, da vseh šest družb za ravnanje z odpadno embalažo v Sloveniji od komunalnih podjetij noče več prevzemati vse odpadne embalaže, ampak le še tiste količine, za katere prejmejo plačilo svojih zavezancev. T. i. embalažnino namreč prejmejo samo za polovico od približno 100 tisoč ton odpadne embalaže, ki jo letno ustvarimo Slovenci, saj jo morajo plačevati samo podjetja, ki letno proizvedejo ali uvozijo več kot 15 ton embalaže. Vsem drugim podjetjem, ki na trg dajo manjšo količino embalaže, embalažnine ni treba plačevati, pa čeprav kumulativno povzročijo kar 53 odstotkov vse odpadne embalaže. Kljub temu so DROE-ji dolžni od komunalnih podjetij v sorazmernem deležu prevzeti tudi »neplačano« embalažo, kar so razmeroma vzorno tudi počeli. Dokler ni največji oporečnici med njimi, družbi Interseroh, na upravnem sodišču uspelo s tožbo, da je dolžna prevzemati samo tisto količino embalaže, ki jo na trg dajo zavezanci v njeni shemi. Ker so bili zaradi Interserohove sodne zmage drugi DROE-ji postavljeni v neenakovreden položaj, so se sčasoma še sami začeli sklicevati na isto sodbo in zavračati prevzem neplačane embalaže.

Komunalna podjetja v bojazni, da se bo do konca leta pri njih nakopičilo kar do okoli 40 tisoč ton embalaže, državo zdaj pozivajo k takojšnjemu ukrepanju. Glede na to, da ministrstvo za okolje in prostor ter vlada v petih mesecih nista storila ničesar, čeprav sta bila s problemom seznanjena, najbrž tudi zdaj od njiju ni za pričakovati kakšne velike hitrosti ukrepanja, še zlasti v obdobju sestavljanja nove vlade. Rešitev pa je vsaj na prvi pogled povsem enostavna: stroške onesnaženja naj plača prav vsak povzročitelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 28. junij 2017 / 19:29

Na zgornjem Gorenjskem se več gradi

Jesenice – Na Upravni enoti Jesenice (pokriva območje občin Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica) že tretje leto zapored opažajo rast števila vlog za izdajo gradbenih dovoljenj. "Še posebej je...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Na Zelenici ničesar nezakonitega

Zelenica - Kriminalisti policijske uprave Kranj pri preiskavi okoliščin nesreče na smučišču Zelenica, kjer je bil minulo soboto snežni plaz usoden za 34-letnega Tržičana, niso ug...

Gospodarstvo / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Srečanje ekoloških kmetov

Brezje - Člani Združenja za ekološko kmetovanje Gorenjske se bodo danes, v soboto, ob 18. uri zbrali v kulturnem domu na Brezjah na rednem občnem zboru. Na dnevnem redu bodo poro...

Gospodarstvo / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Iskratel bo lastninilo tudi 213 zaposlenih

Na vabilo, da s kapitalskimi vložki prek komanditne družbe sodelujejo v lastninjenju Iskratela, se je odzvalo 213 zaposlenih.

Jesenice / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Problematični niso psi, ampak lastniki

"Moja pasja vzgoja ni trda, je pa dosledna. S psom je treba delati, vztrajati, utrjevati znanje. Pes mora ubogati - kajti človek je gospodar," pravi Branko Pirc, kinolog z 32-letnimi izkušnjami.

Prosti čas / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Najprej Ema, potem Chris Rea

Chris Rea prihaja v Ljubljano 22. februarja. V ponedeljek torej. Dan po tem, ko bomo Slovenci že vedeli, kdo nas bo maja zastopal na Evrosongu.