Svetlobo uporabljajmo smotrno
O življenjski pomembnosti tako svetlobe kot teme ter o smotrnem ravnanju pri umetnem osvetljevanju je v Info središču TNP Triglavska roža na Bledu pred nedavnim predavala biologinja Alenka Petrinjak. Poleg tega bo tam do 5. decembra na ogled razstava Svetlobne markacije umetnice Andreje Eržen.
Bled – Alenka Petrinjak je biologinja ter članica Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev, sodeluje pa tudi v mednarodnem projektu Life+ Življenje ponoči. V svojem predavanju je poudarila predvsem pomen teme, ki je za samo življenje enako pomembna kot svetloba, opozorila pa je tudi na nevarne posledice svetlobnega onesnaževanja, ki se jih je treba zavedati. S pretiranim in nepravilnim osvetljevanjem namreč po nepotrebnem dolgoročno škodujemo zdravju ljudi, motimo procese v naravi – zlasti oviramo življenje živali, zmanjšujemo prometno varnost, povečujemo porabo energije ter onemogočamo astronomska opazovanja. K svetlobnemu onesnaževanju v veliki meri prispeva nepravilna in prekomerna razsvetljava cest ter objektov kulturne dediščine.
Vendar so rešitve možne, veliko lahko storimo že sami z osvetljevanjem zgolj takrat, ko svetlobo dejansko potrebujemo, in tam, kjer jo potrebujemo, pri tem si lahko pomagamo tudi s svetlobnimi senzorji. Ob cestah naj bodo zasenčene svetilke, ki ne svetijo po nepotrebnem nad svojo vodoravnico v nebo, pred domom pa uporabljajmo svetilke z močjo do 20 W. Priporočljiva so svetila, ki svetijo rumeno in oranžno, saj imajo takšne svetilke manjši negativen vpliv na živa bitja. Prav tako pa je koristno, da o nepravilni in prekomerni razsvetljavi ozaveščamo sorodnike in prijatelje.
Sorodna tej tematiki je tudi razstava Svetlobne markacije akademske slikarke Andreje Eržen. Gre za instalacijo svetlobnih slik – podsvetljenih z različno obarvano umetno svetlobo – tako v notranjih prostorih kakor tudi na prostem pred stavbo Info središča, saj so nekatere opremljene s solarnimi celicami. Vsebinsko prikazujejo odnos med urbanim svetom in naravo. Kot pravi kustosinja in umetnostna zgodovinarka Ana Marija Kunstelj: »Na pomembnost tako svetlobe kot teme nas lahko spomnijo naravni dogodki, lahko pa to na povsem svoj način stori tudi umetnost. Razstavljene svetlobne slike nosijo simbolna sporočila dneva, videnja, spoznanja in notranje razsvetljenosti ter kot takšne odpirajo vprašanja in dajejo odgovore na številnih področjih našega življenja.«