Bo moralo sojenje potekati v najeti dvorani?
Največja obravnavna dvorana v kranjski sodni stavbi je najverjetneje premajhna za neovirano izvedbo kazenskega postopka zoper 25 domnevnih članov hudodelske združbe, ki naj bi z drogo in orožjem trgovala tudi v zahodni Evropi. Sojenja so v preteklosti že potekala v najetih dvoranah, na primer v nekdanjem kinu Center v Kranju.
Kranj – Potem ko je kranjsko tožilstvo prejšnji teden vložilo obtožbo zoper 25 oseb, osumljenih trgovine z drogo in orožjem, so se na Okrožnem sodišču v Kranju znašli pred hudo zagato: kje bo sojenje sploh potekalo. Največja obravnavna dvorana v kranjski sodni stavbi še zmore sprejeti vseh 25 obtoženih, nepremagljiva ovira pa nastane že ob vprašanju, kje najti prostor še za njihove zagovornike. Tudi njih bo najmanj 25, lahko pa tudi več, če si bo kdo od obdolženih privoščil dva ali več zagovornikov. Tu je še tožilska stran in seveda sedma sila, ki bo vsaj na začetku in koncu sojenja močno okrepljena. Ne nazadnje bo šlo za enega od sodnih epilogov najobsežneje kriminalistične preiskave v zgodovini Slovenije, v okviru katere je policija preiskovala več kot 60 oseb in maja letos po vsej Sloveniji opravila 42 hišnih preiskav (glavnino na Gorenjskem). Zadeva ima tudi mednarodne razsežnosti, saj je vsaj hudodelska združba, ki je delovala na Gorenjskem, vodil pa naj bi jo Miloš Ščekić (še vedno na begu), in je orožje za drogo menjala v Franciji in na Nizozemskem.
Vse torej kaže, da bo sojenje moralo potekati v večji dvorani zunaj sodne palače. Da o tem že razmišljajo tudi na kranjskem sodišču, je za Gorenjski glas potrdila njegova predsednica Janja Roblek: »Ta kazenska zadeva je izjemno obsežna in precej zahteven zalogaj s finančnega, organizacijskega in logističnega vidika. Najprej pa bo zagotovo treba rešiti prostorsko vprašanje. Naša največja dvorana bo verjetno premajhna zaradi velikega števila obdolženih in njihovih zagovornikov. Obravnava bo javna, zavedamo se, da bo interes javnosti velik in tudi njemu moramo nekako zadostiti. Najprej bomo sicer še vedno preverili možnost, da kazensko zadevo tudi zaradi drugih tehničnih pogojev, kot je predvajanje prisluhov, vseeno skušamo izpeljati na sodišču.«
Sodišče bo omenjeno kazensko zadevo obravnavalo prioritetno, saj je ne nazadnje deset obdolženih v priporu, eden pa v hišnem priporu. »Glavna obravnava bo razpisana takoj, ko bo obtožba postala pravnomočna. Ali še letos, težko napovem, saj je to odvisno tudi od tega, koliko je sodnica, ki ji je bila dodeljena zadeva, obremenjena z drugimi zadevami,« pojasnjuje Roblekova.
Ni dvoma, da bo sojenje (veliko število obdolženih, prevajanje dokumentacije iz tujine …) povezano tudi z velikimi stroški, kar je potrdila tudi Roblekova: »Prva ocena je bila, da bodo stroški sojenja presegli sto tisoč evrov, kar se je že potrdilo, najbrž pa bodo končni stroški še precej višji. Dodatni stroški bodo nastali zaradi najverjetnejšega najetja dvorane, kar bo povzročilo organizacijske in logistične težave, pa tudi varnostno bo proces zelo zahteven.
Sojenja zunaj sodnih prostorov so sicer v Kranju že potekala. Predvsem nekdanji kino Center, današnji Kolosej De Luxe, se je v preteklosti nekajkrat spremenil v obravnavno dvorano. Po naših podatkih so kinodvorano za ta namen zadnjič uporabili v stečajni zadevi Elan, ko je v nekdaj največji dvorani v gorenjski prestolnici potekal narok za preizkus terjatev.