Pečena klofuta
Rdeče češnje rada jem ... Na tržnici v Limogeu jih je bilo res na pretek. Povsod po pekarnah in slaščičarnah so ponujali 'najboljši, najbolj slasten, po pravem babičinem receptu' pečen narastek s češnjami. Francoska pokrajina Limousin po njem slovi. Glavno mesto pokrajine je Limoges, ki letos praznuje tristoletnico znamenitega limoškega porcelana. V okolici mesta je veliko kaolina, kar daje porcelanu izjemno belino, dodatki barve pa belino še poudarjajo. Včasih je limoški porcelan romal le na dvore in v hiše bogatinov. Zdaj se več kot trideset manufaktur trudi, da bi s preprostejšimi, a zelo elegantnimi izdelki privabili tudi kupce s tanjšo denarnico. Največja paša za oči je muzej, v katerem ni nič manj kot deset tisoč kosov porcelana. Ko ga obhodiš, te prime lakota. Nekdo je 'clafutis' razumel kot klofuta ... Izraz se je prijel, recept pa tudi. Nekatere je navdušila tudi rižota iz pečice.
Narastek s češnjami
Za 4 do 6 oseb potrebujemo: 500 g češenj (o tem, ali so izkoščičene ali ne, so mnenja različna. Nekateri znani kuharji trdijo, da je tradicionalen clafoutis aux cerises (izgovori se: klafutí o ceriz) s peškami. Goste se pač ljubeznivo opozori ...), 125 g moke, 3 žlice sladkorja, 30 g zmletih mandljev, 1/2 stroka vanilije, 250 ml mleka, lahko tudi 125 ml smetane in 125 ml mleka, 4 jajca, 40 g stopljenega masla, maslo za pekač, moko za pekač, sladkor v prahu in nekaj češenj za okras
Pečico ogrejemo na 220 ºC. Češnje operemo, osušimo in se odločimo za koščice ali brez njih. V skledi zmešamo sladkor, mandlje, moko in sol. Počasi dodajamo jajce za jajcem in vmes stepamo na roko. Izluščimo pol stroka vanilije in ga vmešamo v zmes, ki ji dodamo mleko ali mleko in smetano. Na koncu vlijemo v testo še stopljeno in ohlajeno maslo.
S koscem masla namastimo primeren ognjevaren model ali okrogel model. Prelijemo s testom in pečemo 30-40 minut, da postane skorjica zlato rjava. Vzamemo iz pečice, potresemo s sladkorno moko, okrasimo s celimi češnjami in postrežemo. Narastek s češnjami je dober tudi mrzel.
Rižota z gobami iz pečice
Za 4 do 6 oseb potrebujemo: 4 žlice oljčnega olja, 400 g rjavih šampinjonov, narezanih na debele rezine, 120 g na kosce narezane pancete, 1 veliko sesekljano čebulo, 2 stroka česna, 350 g riža arborio, 1,2 l zelenjavne ali kurje juhe, 1 žlico sveže sesekljanega pehtrana, sol in poper, 100 g naribanega parmezana
2 žlici oljčnega olja močno segrejemo, dodamo gobe in med mešanjem pražimo 2-3 minute. Gobe iz globoke ponve preložimo v skodelo. Nato damo v ponev panceto, pražimo enako dolgo in jo dodamo gobam. Na preostalih 2 žlicah oljčnega olja 2 minuti dušimo čebulo, dodamo riž in česen ter pražimo še 2 minuti. Zalijemo z juho, damo v rižoto še gobe in slanino, začinimo s soljo, poprom in pehtranom in kratko prevremo. Rižoto predenemo v ognjevarno posod, pokrijemo in pečemo približno 20 minut pri 180-190 ºC, da riž popije skoraj vso tekočino. Odkrijemo posodo, damo v rižoto parmezan in še malce popečemo. Riž me sme biti razkuhan. Potresemo s preostankom parmezana in ponudimo z listnato solato.