»Kofetkali« so s Cankarjem
Na devetnajsti Koloniji Iveta Šubica v Poljanah je dvaindvajset avtorjev z različnih področij umetnosti ustvarjalo na temo Cankarjevih črtic.
Poljane nad Škofjo Loko – Dolgoletna tradicija Kolonije Iveta Šubica je letos »obrodila« devetnajstič. V zadnjih letih je osrednje prizorišče Kulturni center slikarjev Šubicev v Poljanah, kjer so člani Združenja umetnikov Škofja Loka in nekateri vabljeni gostje ustvarjali od petka do nedelje, ko so svoja dela na manjši razstavi tudi predstavili. S tremi skladbami so jo obogatile tri mlade kitaristke Ema Podobnik, Petra Pokorn in Maja Purgar, združene v trio kitar Allcupown.
»Slikarka Maja Šubic je lani dala predlog, da se v letošnjem Cankarjevem letu tudi mi posvetimo našemu velikemu literatu, misel na kavo pa smo potem tematsko razširili tudi na druge Cankarjeve črtice. Sicer na prvi pogled bolj likovna ideja, a smo se tokrat tudi na druge načine podali na to ''kavo'' ...,« razmišlja predsednica Združenja umetnikov in vodja kolonije slikarka Agata Pavlovec. Temo so organizatorji objavili dovolj zgodaj, da so se ustvarjalci lahko miselno pripravili na kolonijo. Dela so večinoma nastala v treh dneh ustvarjalnega druženja v Poljanah, nekateri avtorji so jih dokončali, drugi bodo do razstave 28. avgusta v Sokolskem domu v Škofji Loki še kakšen detajl dodali. Na koloniji so letos sodelovali umetniki na različnih področjih, največ likovnikov ter tudi literati in glasbeniki, med njimi: Igor Žužek, Agata Trojar, Petra Plestenjak, Agata Pavlovec, Barbara Demšar, Anja Fabiani, Nejč Slapar, Maja Šubic, Rado Dagarin, Matej Plestenjak, Janez Plestenjak, Mohor Demšar, Boris Oblak, Breda Šturm, Boge Dimovski, Irena Dimovska, Matjaž Bertoncelj, Jelena Bertoncelj, Tit Nešovič, Katja Bogataj, Iztok Sitar, Bagrat Arazyan.
»Letos nam je tako Cankar uspel na različnih področjih. Največ del smo seveda ustvarili slikarji, kiparji, stripovski avtorji, fotografi, je pa že drugo leto z nami tudi Agata Trojar, ki sodeluje s svojo poezijo, vesela sem igralca Igorja Žužka, ki je na sobotnem večeru interpretiral eno Cankarjevih črtic, z nami pa je bil tudi sicer kustos Loškega muzeja Boštjan Soklič, tokrat pa s flavtistom Vidom Sarkom z uglasbeno Cankarjevo poezijo,« je še povedala Pavlovčeva; da je likovnike na študijske čase spomnilo tudi slikanje ženskega modela, ki so ga pripravili prvi dan kolonije. Ta je bila letos zares živahna, umetniško in tudi generacijsko raznolika. Ali kot je dejal podpredsednik Združenja umetnikov Rado Dagarin: »Prav je, da na ta način danes in tudi v prihodnje negujemo to naše umetniško bogastvo, ki ga imajo v Škofji Loki in obeh dolinah.« Tokrat so »sodelovali« s Cankarjem, tudi pesnica Agata Trojar, v katere verzih preberemo tudi: »Skuhaj mi čaj iz čudežnega semena, da pobijem vsa ta namišljena bremena ...«