Maj namenjen varnosti kolesarjev
Delež kolesarjev med vsemi žrtvami prometnih nesreč se zadnja leta nekoliko povečuje, zato jim je potrebno zagotoviti posebno pozornost, ugotavljajo v javni agenciji za varnost prometa.
Kranj – Lepi pomladni dnevi so na ceste privabili tudi številne kolesarje, prav njihovi prometni varnosti pa je v mesecu maju namenjena medresorska akcija, ki jo vodi Javna agencija RS za varnost prometa. Pridružili so se ji tudi policisti, ki bodo ta mesec izvajali različne aktivnosti, so napovedali na generalni policijski upravi. Poleg preventivnih aktivnosti bodo policisti preverjali spoštovanje prometnih predpisov kolesarjev, pozorni pa bodo tudi na kršitve voznikov motornih vozil, s katerimi ogrožajo kolesarje. Poostren nadzor bo potekal po vsej državi, policijske aktivnosti pa se bodo izvajale predvsem na tistih območjih, kjer je problematika varnosti kolesarjev večja, izvajali pa bodo tudi nadzore nad vožnjo kolesarjev v naravnem okolju.
Delež kolesarjev med vsemi žrtvami prometnih nesreč se zadnja leta nekoliko povečuje, kar je dovolj zgovoren podatek, da jim je potrebno zagotoviti posebno pozornost, ugotavljajo v javni agenciji za varnost prometa. V lanskem letu so bili tako kolesarji udeleženi v 7,4 odstotka vseh prometnih nesreč v Sloveniji, med umrlimi v prometnih nesrečah je bilo 12 odstotkov kolesarjev, med telesno poškodovanimi pa 14,3 odstotka. Opravljena analiza kolesarskih nesreč je pokazala, da se velika večina takih prometnih nesreč zgodi znotraj naselij, med umrlimi in poškodovanimi kolesarji so najbolj ogroženi starejši kolesarji nad 50 let, najpogostejši vzroki prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev pa so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti ter nepravilna stran in smer vožnje.
S preventivno akcijo bodo zato skušali kolesarje opozoriti na pomembnost uporabe varnostne čelade, saj ta zmanjšuje možnost nastanka hudih poškodb ali smrti v prometni nesreči. Kot cilj so si tako postavili, da omogočijo varno kolesarjenje na javnih cestnih površinah v Sloveniji in zmanjšajo število mrtvih in huje telesno poškodovanih kolesarjev za 10 odstotkov, uporabo čelade pri kolesarjih pa povečajo za 10 odstotkov. Z akcijo želijo tudi sporočiti, da so kolesarji med ranljivejšimi udeleženci v prometu, zato morajo biti vozniki motornih vozil nanje še posebej pozorni. To pomeni, da morajo dosledno upoštevati pravila prednosti (npr. počakati na prehodih, kjer imajo kolesarji prednost), voziti vštric kolesarja v zadostni oddaljenosti (vsaj 50 cm), sicer lahko ta izgubi ravnotežje, v naseljih zmanjšati hitrost itd. Previdno in odgovorno pa morajo voziti tudi kolesarji sami. Ne smejo ogrožati pešcev, prilagoditi morajo svoje ravnanje okoliščinam, upoštevati prometne predpise in ne voziti v nasprotni smeri, saj je lahko to zelo nevarno zanje in za druge udeležence v prometu. Kot namreč kažejo statistični podatki, so najpogostejši vzroki prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev prav neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil prednosti ter nepravilna stran in smer vožnje, k težjim posledicam pa poleg neuporabe kolesarske čelade prispeva tudi neuporaba ustreznih oblačil ter luči in odsevnikov na kolesu, pomanjkanje nadzora nad kolesom ter alkohol pri voznikih in kolesarjih.