Fantje z vasi na Kitajskem
Ansambel Fantje z vasi se je pred kratkim vrnil z desetdnevnega gostovanja na Kitajskem. Kot edini slovenski predstavnik se je udeležil mednarodnega festivala glasbe v mestu Nanning.
Fantje z vasi so na povabilo kulturne organizacije mesta Nanning prejšnji mesec obiskali Kitajsko. V tem velemestu se je namreč odvijal šesti mednarodni festival glasbe, na katerem so se zbrali glasbeniki z vsega sveta. Fantje z vasi so se udeležili tudi slovesnega odprtja festivala na velikem stadionu, kjer si je popularne izvajalce raznovrstne glasbe in plesa ogledalo več kot 160 tisoč obiskovalcev. Še posebej navdušujoč je bil velikanski oder z ogromno sceno, številnimi svetlobnimi efekti in ognjemetom po skoraj vsaki zaigrani skladbi, opisujejo člani ansambla, ki ga sestavljajo vodja Edo Snedec (vokal, klaviature) iz Bašlja pri Preddvoru, Štefan Pokorn (harmonika, vokal) s Trstenika, Simon Kozjek (bariton, kontrabas, baskitara) iz Dvora pri Polhovem Gradcu, Kristian Nagllic (ritem kitara, vokal) iz Čirč pri Kranju in pevka Katarina Ramač iz Strug na Dolenjskem.
Na festivalu so nastopili predstavniki 34 držav, med katerimi so na avdiciji za snemanje televizijske oddaje izbrali osem držav. Mednje se je uvrstila tudi Slovenija, ki so jo zastopali prav Fantje z vasi. Za potrebe kitajske televizije so jih poimenovali kar Village boys. V petih dneh gostovanja v Nanningu so člani ansambla nastopili tudi na tako imenovanem prazniku banan in na stadionu, kjer so se zbrali številni srednješolci. Udeležili so se tudi velike povorke s štiri tisoč nastopajočimi, ki jo je ob cesti in na bližnjih ulicah spremljalo več kot sto tisoč gledalcev. Za veliko Kitajsko najbrž nič posebnega, za miniaturno Slovenijo pa izredno doživetje, ki ga Fantje z vasi ne bodo pozabili, saj so jih prevevali nepopisni občutki in doživetja. Najbolj so jim ostale v spominu skupine iz Laosa, Indije, Rusije, Tajske, Grčije, Avstrije, Poljske in Madžarske, s katerimi so se na vsakodnevnih nastopih tudi največ družili.
Vse skupine je sprejela in pozdravila tudi županja in predsednica kulturne organizacije mesta Nanning. Ob tej priložnosti so Fantje z vasi zaigrali in zapeli nekaj veselih in poskočnih polk, ob katerih so menda Kitajci nadvse uživali in se celo poskusili v korakih slovenske polke.
Iz vročega poletnega velemesta Nanning so slovenski predstavniki poleteli v precej hladnejši Peking. V kitajski prestolnici so se skupaj z avstrijsko in madžarsko skupino zadržali dva dneva, predvsem zaradi povabila na srečanje in večerjo slovenskega konzula Bernarda Šrajnerja, ki je tja prišel s slovenske Koroške, in njegove žene, sicer avstrijske veleposlanice. Preostali čas so izkoristili za oglede pekinških znamenitosti, kot so Trg nebeškega miru, grobnica Mao Ce Tunga, kitajski zid, čajnic, kjer so poskusili različne vrste kitajskih čajev.
Simon, Kristian, Štefan, Edo in Katarina pravijo, da lepi spomini nikdar ne bodo zbledeli, kljub temu pa se ne bi več vračali na Kitajsko, saj bi radi obiskali še kakšno drugo deželo. A to se prav kmalu bržkone še ne bo zgodilo, saj jih letos in v začetku prihodnjega leta čaka veliko dela s pripravo nove zgoščenke, prihodnje leto pa bodo praznovali tudi petnajstletnico delovanja, ki jo bodo obeležili maja ob Dnevih glasbe in veselja v Preddvoru.