Doslej le en škodni primer
Gorenjski medvedje so letos vsaj za zdaj manj »aktivni« kot lani, a se razmere lahko hitro spremenijo.
Na Zgornjem Gorenjskem so septembra lani uplenili medveda v lovišču Bohinjska Bistrica, kar je bil prvi uplenjeni medved po letu 2002.
Bled – Po tem, ko je medved čebelarju iz Javorniškega Rovta na začetku aprila uničil štiri panje s čebeljimi družinami, na Zgornjem Gorenjskem niso beležili problemov z zavarovanimi živalskimi vrstami – z medvedom, volkom in risom. »V primerjavi s preteklimi leti smo v tem spomladanskem času beležili celo manj znakov prisotnosti medveda (sledi, videnja, škode ...), vendar se stanje lahko dokaj hitro spremeni. Konec maja bodo kmetje prignali živino na planine, povečal se bo tudi obisk hribov in gora,« opozarja Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije, in poudarja, da se trenutno po razpoložljivih informacijah na Zgornjem Gorenjskem zadržujejo štirje ali pet medvedov. Eden ali dva sta na območju Karavank, preostali naj bi bili na širšem območju Bohinja ali Jelovice, kjer pa je glede na pretekla leta kakšen manj.
Lani je bilo na Zgornjem Gorenjskem, to je na območju, ki ga »pokriva« blejski zavod za gozdove, deset škodnih primerov po medvedu. V petih primerih je medved poškodoval čebelnjak, pokončal je še tri goveda in eno kozo, zabeležili pa so tudi primer poškodbe pri kobili, ki naj bi nastala kot posledica prisotnosti medveda. Na zavodu niso seznanjeni s tem, ali so vsi oškodovanci prejeli od države izplačano odškodnino, vedo pa, da je vrednost odškodnin znašala 7866 evrov in da je država zavrnila izplačilo odškodnine za kobilo.
Kar zadeva volka, v zavodu ne razpolagajo z informacijami, na podlagi katerih bi lahko potrdili njegovo navzočnost na Zgornjem Gorenjskem – ne za lani in ne za letos. Nekaj več informacij imajo o risu. Lani je bil eden povožen v Bohinju, večkrat so ga opazili na območju Jelovice, videli pa so ga tudi nad Dovjim v Karavankah. Škode pa po navedbah zavoda ni povzročal.