Šestdeset let spominov
Osnovna šola Prežihovega Voranca Jesenice je praznovala šestdesetletnico. Slovesnosti se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor.
Jesenice – »Rad sem imel praktične predmete, malo manj pa tuje jezike. Zelo rad sem obiskoval tudi šahovski krožek in pohvalim se lahko, da sem bil v sedmem in osmem razredu celo prvak šole,« je spomine na svoje osnovnošolsko šolanje obudil jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, eden nekdanjih učencev Osnovne šole Prežihovega Voranca Jesenice. Šola letos praznuje šestdesetletnico delovanja in slovesnost ob jubileju je potekala v petek zvečer v dvorani jeseniškega gledališča. Udeležil se je je tudi predsednik države Borut Pahor.
Ravnatelj Robert Kerštajn je orisal zgodovino šole, ki je bila ustanovljena s sklepom Ljudskega odbora 1. septembra 1957, in najbolj zanimive prelomnice. Do leta 1970 so imeli pouk šestkrat tedensko, do leta 1997 dvoizmenski pouk, največ, kar 938 učencev, je šolo obiskovalo v letu 1964. Že pred petdesetimi leti so začeli zbirati odpadni papir in že prvo leto so ga zbrali kar 35 ton. Leta 1999 je šola dobila veliko, moderno športno dvorano, leta 2000 vpisala prvo generacijo šestletnikov v sklopu uvajanja devetletke. Zadnja leta imajo na šoli med šeststo in 630 učencev v 27 oddelkih, kar 82 učencev je tujcev. Ravnatelj se je zahvalil vsem, ki so prispevali k uspešnemu delovanju šole in k njenemu ugledu. Ponosni so na številne nekdanje učence, med njimi sta tudi hokejski as Anže Kopitar in jeseniški župan. Ta je posebej poudaril, da je ponosen na multikulturnost, ki da je posebna dodana vrednost šole. Sam je s šolo še vedno v vsakodnevnem stiku, ne le kot župan, temveč tudi preko vnuka, ki jo je letos začel obiskovati. »Na Osnovni šoli Prežihovega Voranca delajo izjemni ljudje, ki se z vsem srcem trudijo vzgajati in na življenje pripravljati nove generacije učencev, ki bodo, o tem sem prepričan, čez desetletja imeli na svojo osnovno šolo lepe spomine,« je še dejal Mencinger. Kulturni program so pripravili učenci, v šoli pa so izdali tudi zbornik z naslovom Čas za spomine.