Tri ženske, ista »sreča«
Druga premiera Prešernovega gledališča v sezoni bo krstna izvedba drame Tri ženske dramatika in režiserja Vinka Möderndorferja. Zgodba o iskanju sreče v nakupovalnem centru.
Kranj – Trije bonusi k napovedi nove premiere v Prešernovem gledališču, ki bo na sporedu danes zvečer, bi se glasili: sicer dvakratni Grumov nagrajenec Vinko Möderndorfer je bil za besedilo Tri ženske med petimi nominiranci leta 2015, kot režiser s kranjskim gledališčem sodeluje že devetič, od tega petič z lastnim besedilom in igralski ansambel zelo dobro pozna in tretjič, gre za aktualno besedilo, v katerem bomo spoznali, kaj nam v večnem iskanju sreče, te zagotovo ne prinese. Tri ženske, Silva, Barbara in Suzana, ki jih igrajo Vesna Jevnikar, Darja Reichman in Vesna Slapar, so pravzaprav tri drobne življenjske zgodbe treh povprečnih žensk iz našega vsakdanjika. Svojega boga so našle v nakupovalnem centru, ki naj bi jim prinesel srečo. »Simptomatično v besedilu je, da te ženske razkrivajo, kaj se dogaja pod neko polikano fasado, ko so ljudje na videz srečni, zadovoljni, polni denarja, v srcih in dušah pa se skriva velikanska praznina, velikansko pomanjkanje ljubezni,« o drami razmišlja dramaturginja Marinka Poštrak.
Pesnik, dramatik, romanopisec, gledališki in filmski režiser Vinko Möderndorfer priznava, da ima včasih, kadar piše za gledališče, v mislih prav določene obraze, igralke in igralce, ki bodo kasneje uprizarjali like iz besedil. »Trije zelo zanimivi ženski liki postanejo zanimivi šele, ko dobivajo odrsko meseno igralsko podobo, pravo življenje drama dobi šele, ko jo dobijo v roke igralci,« razmišlja avtor besedila in režiser. »Trgovski centri so novodobna svetišča, v katerih ljudje iščejo srečo. Razprodaje, popusti, zbiranje pik in bleščeče trgovine nam ponujajo občutek sreče, a te ni in ni. Ravno nasprotno, sistem potrošnje nas vse bolj prazni.«
»Šokirana sem ob tem, da nekateri ljudje skorajda bivajo v trgovskih centrih in mogoče bo ta predstava komu ogledalo, da ni nakupovanje, kar dela življenje lepo,« razmišlja Vesna Jevnikar. Soigralka Vesna Slapar pa: »V predstavi nakupujem iz tolažbe, da pozabim na hude stvari, ki se mi dogajajo v življenju, a te z nakupi ne izginejo. Žal pa družba in okolje to celo spodbujata.« Darja Reichman pa kvaliteto drame in izpisanih ženskih vlog vidi predvsem v razkrivanju njihovih življenjskih zgodb in njihovega razmišljanja. Ženske v drami imajo stike, a to ni prijateljstvo, ampak zgolj zapolnjevanje časa.« Za sceno je poskrbel Branko Hojnik, Alan Hranitelj za kostume, avtor glasbe pa je Bojan Jurjevčič - Jurki.