Zrcalce z nagrado
Z mednarodnega lutkovnega festivala World Puppet Carnival, ki se je pred nedavnim odvijal v Astani v Kazahstanu, se Lutkovno gledališče Nebo iz Kranja vrača z nagrado za najboljšo likovno zasnovo lutk za predstavo Zrcalce.
Kranj – Kranjsko Lutkovno gledališče Nebo, katerega osrednja akterja sta Petra Stare in Andrej Štular, v svoje lutkovne projekte pa k sodelovanju vabita tudi režiserje, glasbenike in likovnike, letos beleži šestnajsto leto delovanja. Osem predstav za otroke in tri za odrasle z različnimi lutkovnimi tehnikami sta doslej predstavljala tako po Sloveniji kot na različnih lutkovnih festivalih v tujini, med drugim v Južni Koreji, Indoneziji, Izraelu, Avstraliji, Franciji, Avstriji, Turčiji, Bosni, na Poljskem, Hrvaškem, Tajskem … Konec avgusta in v prvi polovici septembra so LG Nebo povabili na festival World Puppet Carnival (Svetovni lutkovni karneval), ki se je letos odvijal v okviru svetovne razstave EXPO 2017 v kazahstanski Astani.
Gre za selekcioniran festival, na katerega se običajno prijavi več sto predstav, nanj pa se jih uvrsti le desetina. Letos so v Astani nastopile skupine iz 25 držav sveta z nekaj več produkcijami, dodatnih dvajset držav pa je bilo zastopanih med lutkovnimi filmi in video produkcijami. Kranjsko LG Nebo se je v Aziji predstavilo z lutkovno igro znane pripovedke za otroke Zrcalce, ki jo je po Grigorju Vitezu priredila Petra in jo tudi režirala ter pripravila glasbo. Za Likovno zasnovo je poskrbel Andrej, oba pa sta tudi v vlogah animatorjev.
»Igrico sva prvič predstavila na festivalu v Carigradu leta 2011, ko sva jo igrala v angleščini,« se spominja Andrej; da je za tokratno izvedbo Petra predlagala ruščino. »Tako sva se odločila zaradi občinstva. Kako naj otroci razumejo, če govoriva na primer v angleščini. Angažirala sva Uliano Dorofejevo, Rusinjo, ki živi v Sloveniji, ki nama je pripravila prevedeno besedilo, v katero sva zagrizla mesec in pol pred nastopom. Ni bilo lahko,« se odločitve spominja Petra. Kakšnih 150 gledalcev v dvorani lutkovnega gledališča v Astani je bilo navdušenih nad skoraj štiridesetminutno predstavo. »Poleg domačinov sva bila ena redkih, ki sva igrala v ruščini. Po predstavi so se z nama vsi hoteli pogovarjati v njihovem jeziku, misleč, da govoriva rusko,« pojasni Andrej. Predstava pa je bila opažena tudi pri strokovni žiriji, saj je prejela eno glavnih nagrad festivala, namreč za likovno zasnovo lutk. Gozdne živali, ki vsaka sebe vidi v ogledalcu, je Andrej izdelal iz lesenih klad. V okviru bienala ustanove lutkovnih ustvarjalcev, ki se je ta vikend odvijal v Mariboru, je Andrej Štular prejel še eno nagrado, in sicer za lutkovni pristop in domišljeno likovno podobo v predstavi Bežimo, svet se podira v produkciji Stripburgerja (Forum Ljubljana) in Pripovedovalskega varieteja.