Ob razcvetu turizma so se številni gostinci soočili s pomanjkanjem natakarjev in kuharjev (fotografija je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Natakarji iskani, a slabo plačani

Letošnja rekordna turistična sezona se je odrazila tudi v polnih gostinskih lokalih, v katerih pa so se ob tem soočili s pomanjkanjem ustrezno usposobljenih delavcev, predvsem natakarjev in kuharjev.

Kranj, Bled – »Razcvet turizma je povzročil, da letos skoraj ni bilo turističnega obrata na Gorenjskem, ki ne bi imel težav s pomanjkanjem ustrezno usposobljenega kadra,« ugotavlja namestnica direktorja kranjske območne službe zavoda za zaposlovanje Dubravka Furar. Povpraševanje po delavcih v gostinstvu se je letos močno povečalo, sredi avgusta so imeli objavljenih več kot petsto prostih delovnih mest, po drugi strani pa so imeli v tem času v evidenci prijavljenih le nekaj delavcev, ki bi ustrezali iskanim poklicnim profilom.

Težave pri iskanju delavcev so imeli po besedah Dubravke Furar tako večji hoteli kot manjši gostinski obrati na Gorenjskem. Med njimi je bil tudi lastnik restavracije Špica na Bledu Jani Klemenčič, ki je moral zaradi pomanjkanja osebja v restavraciji občasno celo zapirati zadnji del terase. »Drugače ni šlo, saj so morali gostje tudi po pol ure čakati na natakarja,« je priznal in dodal, da mu je poleti stalno manjkalo tudi do pet natakarjev. »Jemali smo jih dobesedno s ceste, saj je delo dobil vsak, ki je bil pripravljen delati.« Čeprav so še pred poletjem v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije opozarjali na (pre)nizke plače v gostinstvu, pa v njegovi restavraciji, pravi Klemenčič, to ni mogel biti razlog za pomanjkanje osebja. Delavcev ni dobil, čeprav jih je bil pripravljen plačati tudi po 12 evrov na uro, plače v njegovi restavraciji pa se gibljejo od 1300 do 1400 evrov neto, je poudaril. Tudi Dubravka Furar se strinja, da za pomanjkanje pripravljenosti za delo v gostinstvu ni vzrok zgolj v slabem plačilu, saj je povprečna plača v gostinstvu že presegla minimalno plačo in ta čas znaša dobrih osemsto evrov bruto oziroma 613 evrov neto. »Večji problem so pogoji dela – povečuje se število opravljenih nadur, ki niso plačane, delavci težko izkoristijo dopust in podobno.«

Zato po besedah Dubravke Furar mnogi iščejo priložnosti v tujini, predvsem bližnjih Italiji in Avstriji, kjer poleg dobrega plačila lahko računajo tudi na urejene pogoje dela in brezplačno namestitev. »Predvsem z Jesenic in Tržiča jih je bilo kar nekaj, ki so v zimski sezoni delali v Avstriji. Neuradno nam povedo, da poleg redne plače dodatno plačo zaslužijo še z napitninami.« Tako po njenih besedah mnogi delodajalci tudi pri nas že zdaj ponujajo višje plače in dodatke za izmensko delo, pa jim ne uspe najti delavcev, saj se v preteklosti prav zaradi pogojev dela mnogo mladih ni odločalo za šolanje za gostinske poklice. Z boljšim plačilom bodo morebiti spet pritegnili mlade, a bo minilo še precej časa, preden se bodo znašli na trgu dela. Do takrat pa nekateri gostinci pomanjkanje kadra poskušajo reševati z zaposlovanjem natakarjev prek študentskega servisa. Pred dvema dnevoma je bilo na spletnih straneh e-študentskega servisa kar 14 strani oglasov za delo v strežbi samo na območju Gorenjske, pri čemer je urna postavka znašala okrog štiri evre in pol.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 17. maj 2017 / 08:23

Meje

V predoru Karavanke je zaradi del izmenična zapora voznih pasov s čakanjem pred predorom. Vozniki, ki pogosto uporabljajo naš najdaljši, skoraj osemkilometrski avtocestni predor Karavanke,...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Vaš razgled

 

Kamnik / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

V dolini povezali stare peš poti

Osemdeset kilometrov starih peš poti, ki so jih domačini včasih uporabljali za vsakodnevne opravke, je zdaj urejenih v mrežo poti, namenjenih rekreaciji.

Železniki / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Pol milijona naj bi šlo v nič

Nekateri člani odbora za gospodarstvo v Železnikih županu Mihaelu Prevcu očitajo neracionalno porabo občinskega denarja. "Gre za začetek umazane volilne kampanje," odgovarja župan.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Gorenjska banka podarila prvošolcem knjigo

Kranj - Kranjske prvošolce je v sredo, na prvi šolski dan, pričakala v šolskih klopeh tudi Krančkova knjiga zakladov, zanimiv otroški vodnik po Kranju, ki jim ga je podarila Gore...

Tržič / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Veliko dela v štirih letih

Tržiški župan Borut Sajovic je predstavil razvoj občine v letih 2006-2010. Mesto in podeželje imata novo podobo.