Jakov Fak na treningu v osrčju francoskih Alp / Foto: osebni arhiv

Najtežji tedni za biatlonce

Preverili smo, kako se na olimpijsko sezono pripravljajo slovenski biatlonci Teja Gregorin, Klemen Bauer in Jakov Fak. Slednji znova trenira po programu Uroša Velepca, trener Gregorinove in Bauerja pa je še naprej Tomaš Kos.

Jakov Fak: »Pred mano so četrte priprave. Bili smo že v Estoniji, potem na Pokljuki in nazadnje v Franciji. V torek grem na priprave v Nemčijo, potem še v Ramsau in nato na Norveško, kjer bom opravil že treninge na snegu.«

Kranj – Biatlonci so v eni ključnih faz v sklopu priprav na novo, olimpijsko sezono, kjer sta obseg in tudi intenzivnost treninga na najvišjem nivoju. Poletne mesece je trojica najboljših, Teja Gregorin, Jakov Fak in Klemen Bauer, preživela vsak nekoliko drugače.

Teja z veliko več treninga suhega streljanja

»S pripravami na novo sezono sem začela s prvim majem. Moja želja po lanski sezoni je bila, da nadaljujem sodelovanje s trenerjem Tomašem Kosom. V teku je bil narejen velik napredek, tako da se mi ni zdelo smiselno, da bi kaj spreminjala. Za nami so priprave v Obertilliachu, na Pokljuki, kjer smo večino časa, in na zadnje še v Hochfilznu, kjer smo bili do sobote. Dobro smo trenirali in imeli srečo tudi z vremenom. To obdobje je najtežje, a tudi drugi veliko trenirajo,« je pojasnila Teja Gregorin, najbolj izkušena v naši reprezentanci. Njen trening poleti vključuje predvsem rolke, kolo, tek in seveda suho streljanje. Nekaj je tudi treninga moči, a manj kot v prejšnjih letih. »Program je podoben kot v pripravah na lansko sezono. Je pa nekaj več ur treninga – kondicijskega, predvsem pa strelskega. Streljanje je bilo lani moja šibka točka. Škoda je, da bi izgubljala sekunde, ki jih v teku ne moreš več nadoknaditi. Imam že toliko ur suhega streljanja kot lani v celi sezoni. Če se to ne bo poznalo na tekmi, potem pa ne vem več, kaj bi še lahko naredila. Skušam izboljšati hitrost streljanja, vzdržljivost. Uporabljam tudi ''žogice'', kjer loviš ravnotežje in poskušaš zadeti strele, predvsem zaradi vetra. Kar se tiče streljanja, sem precej spremenila trening. Računam, da bodo tarče padale,« je povedala dobre volje. En teden si je vzela tudi dopusta, a že sam začetek je bil športno obarvan: »Na dopust sem šla v Medulin, kar s kolesom od doma, kar pomeni 265 kilometrov, za kar sem potrebovala deset ur. To je bilo nekaj za glavo, saj sem kolesarila sama, dobra izkušnja, ki bi jo še ponovila.«

V ponedeljek jo s slovensko biatlonsko reprezentanco čaka začetek novega sklopa priprav. Dva tedna bodo biatlonci trenirali na Pokljuki in imeli sredi septembra tudi državno prvenstvo v letnem biatlonu. »To je čas, ko smo začeli izvajati malenkost hitrejše treninge, da se navadimo streljati pod višjim srčnim utripom. Po Pokljuki bo morda še dan, dva počitka, potem pa sledi piljenje forme do začetka svetovnega pokala, do olimpijskih iger,« je še pojasnila Gregorinova.

Bauer na najdaljših pripravah v Bolgariji

Tudi Klemen Bauer je s pripravami na sezono začel prvega maja. Tako kot Gregorinova trenira po planu Tomaša Kosa. Z reprezentanco je bil na pripravah na Pokljuki in v Obertilliachu, ni pa ga bilo v Hochfilznu. Tri tedne je bil v Bolgariji. Pojasnjuje: »Že ob koncu prejšnje sezone sem se odločil, da preizkusim teren centra Belmeken v Bolgariji, ki že vrsto let slovi kot poseben kraj za pripravo vrhunskih športnikov. Zgrajen je bil že v osemdesetih letih, ko so ga v večini uporabljali vzhodnonemški olimpijci. Posebnost je visoka nadmorska višina (2000 m) in posebna mikroklima, ki z drugimi naravnimi danostmi nudi res vrhunske pogoje za trening. Verjetno je to eden boljših vadbenih centrov z visoko nadmorsko višino za poletni trening. Je prav epsko. Odločitev je bila pozitivno sprejeta in dobila je podporo tudi s strokovne in vodstvene strani reprezentance. Tam smo si pri logistiki pomagali predvsem z drugimi športniki, ki so prav tako trenirali posamezno. Sam sem se povezal s trenerjem bolgarskega (Krasimir Anev) in hrvaškega (Krešimir Crnković) tekmovalca. Tereni in pogoji so navdušujoči. Imajo štiri strelišča, rolkarsko stezo, nešteto poti za tek ali pohod ter gorsko kolesarstvo. Izkoristil sem tudi štiri kilometre dolgo jezero za veslanje stoje. Med drugim sem se povzpel na najvišji balkanski vrh Musala z 2925 metri. Z opravljenim treningom sem izredno zadovoljen, saj sem prav v celoti vse realiziral. Upam, da se bo to poznalo tudi pozimi.« Bauer ima predvideno povečanje obsega treninga za dvajset odstotkov, dodal je tudi nekaj več treninga specialne moči.

Fak več na pripravah kot kadarkoli doslej

Jakov Fak v letošnji sezoni na svojo željo znova trenira pod vodstvom Uroša Velepca, sicer trenerja ukrajinske ženke biatlonske reprezentance. Z njimi hodi tudi na priprave. »S pripravami sem začel že pred prvim majem. Za zdaj vse poteka v redu in s treningi sem zelo zadovoljen. Kakšna bo pripravljenost na koncu, bomo pa videli. To je težko napovedovati. Pred mano so četrte priprave. Bili smo že v Estoniji, potem na Pokljuki in nazadnje v Franciji. V torek grem na priprave v Nemčijo, potem še v Ramsau in nato na Norveško, kjer bom opravil že treninge na snegu. V primerjavi z lani je za tretjino več priprav kot kadarkoli doslej. Vedno smo imeli 90, 95 dni priprav, sedaj jih je 140,« je eno izmed razlik predstavil Jakov Fak, ki mu za zdaj tudi zdravje dobro služi in si želi, da bi tako tudi ostalo. Kar se skrbi za zdravje tiče, je bolj previden kot prej. Za dopust si je vzel en teden, ki ga je z družino preživel na hrvaški obali.

Biatlonci bodo s sezono svetovnega pokala začeli konec novembra na Švedskem, do takrat pa jih čakata še dva meseca treningov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 21. november 2019 / 15:45

Združene države Evrope

Malo je znano, da je bil začetnik vseevropskega gibanja pisatelj in politik, avstrijsko-madžarski grof Richard Nikolaus Eijiro Coudenhove-Kalergi. Rodil se je 16. novembra 1894. Njegovo otroško ime...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 4. september 2017 / 20:10

Cesta bo dokončana še letos

Lani začeta gradnja obvoznice mimo brniškega letališča se preveša v sklepno fazo. Cesta, ki bo omogočila razvoj letališke poslovno-logistične cone, bo končana do konca leta, a preden bo ta dokončno za...

Kronika / ponedeljek, 4. september 2017 / 19:09

Živel na veliki nogi

Kriminalisti so med preiskovanjem domnevne kriminalne dejavnosti predsednika jeseniškega motorističnega kluba Armina Mujagića ugotovili, da ima glede na uradne prihodke nadstandarden način življenja.

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. september 2017 / 18:56

Natakarji iskani, a slabo plačani

Letošnja rekordna turistična sezona se je odrazila tudi v polnih gostinskih lokalih, v katerih pa so se ob tem soočili s pomanjkanjem ustrezno usposobljenih delavcev, predvsem natakarjev in kuharjev.

Šport / ponedeljek, 4. september 2017 / 18:55

Najtežji tedni za biatlonce

Preverili smo, kako se na olimpijsko sezono pripravljajo slovenski biatlonci Teja Gregorin, Klemen Bauer in Jakov Fak. Slednji znova trenira po programu Uroša Velepca, trener Gregorinove in Bauerja pa...

Kultura / ponedeljek, 4. september 2017 / 18:54

Od komedije do melodrame

Novo gledališko sezono na Loškem odru bo že po tradiciji odprl domači igralski ansambel, tokrat s črno komedijo Goli pianist ali Mala nočna muzika Matjaža Zupančiča v režiji Milana Goloba. Letošnji gl...