Knjižnica kot hiša razgledov
V Mestni knjižnici Kranj so v tem tednu pripravili več dogodkov, s katerimi obeležujejo svojo sedemdesetletnico. Najprej fotografsko razstavo in razstavo knjig.
Kranj – Raznolik nabor dogodkov, ki so jih v tem tednu pripravili v knjižnici, velja pripisati – kot je dejala direktorica Breda Karun – želji knjižničarjev prebivalcem Kranja in okolice predstaviti knjižnico kot prostor, ki ni namenjen le izposojevališču knjig. Praznovanje so v Mestni knjižnici Kranj tako v torek začeli s fotografsko razstavo in razstavo knjižnih dragocenosti, sredo so posvetili domišljiji in glasbi, v četrtek knjižnica z virtualnim studiom in prikazom 3D-tiska stopa na pot gibala napredka, v knjižnici in pred njo pa bo živahno tudi v soboto.
Na fotografski razpis z naslovom Hiša razgledov so k sodelovanju povabili tudi člane Fotografskega društva Janez Puhar Kranj, ki jim je bila ustvarjalni izziv knjižnica z razvejano paleto dejavnosti, izstopajočo zunanjo in notranjo arhitekturo, s številno zbirko gradiva, množico obiskovalcev in dejavnostjo, polno kulturnih asociacij. Slogan jubileja Hiša razgledov so izbrali na natečaju, v katerem so sodelovali zaposleni in obiskovalci knjižnice.
Fotografski razpis je bil odprt od začetka marca do sredine maja, tričlanska mešana žirija s predstavniki Mestne knjižnice Kranj in Fotografskega društva Janez Puhar pa je med 46 prispelimi deli soglasno opravila izbor fotografij za razstavo in v skladu z razpisom izbrala trideset fotografij, ki so s svojo kakovostjo in pestrostjo upravičile razpisno temo. Med uvrščenimi fotografijami je izbrala tri avtorje, ki so prejeli darilne bone ateljeja Foto Čebron, in tri prejemnike knjižnih nagrad. Prvo nagrado je tako za fotografijo z naslovom Podatki so točni prejel Vlado Kraljič, drugo nagrado za fotografijo z naslovom Zato, ker je fajn je prejel Aleš Komovec, tretjenagrajeni pa je Tine Založnik za fotografijo Sonček. Prejemniki knjižnih nagrad so Valerija Jenko, Simon Krejan in Vlado Sofronievski. Ob odprtju razstave je povezavo med fotografijami in vlogo knjižnice lepo povzel kranjski župan Boštjan Trilar: »Tudi na fotografijah lahko vidimo, da se v naši knjižnici srečujejo različne generacije, naj bo to starejši gospod s klasičnim tiskanim časopisom, mladostnica, ki ima v rokah telefon, ali pa otrok s svojo prvo slikanico.« Ob tem je poudaril tudi pomen zaposlenih v knjižnici, ki bi bila brez njih le lepa hiša, tako pa je nekaj več. O arhitekturnem načrtovanju knjižnice in izvirnih rešitvah, ki jih je skupaj z arhitektko Majdo Kregar razvil za knjižnico, je ob tej priložnosti spregovoril arhitekt Uroš Birsa.
Ob tej priložnosti so predstavili tudi nekaj knjižnih biserov iz preteklosti, ki jih hranijo v knjižnici, med drugim sta to tudi prva izdaja Prešernovih Poezij iz leta 1847 in prvi celotni slovenski prevod Dalmatinove Biblije iz leta 1584. Tretja razstava z naslovom Ko pride knjižnična ura je na ogled v drugem nadstropju knjižnice, govori pa o knjižnici kot javni ustanovi.