
V kranjski bolnišnici prekipelo zaposlenim
Sporočilo z včerajšnjega zbora delavcev Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj je bilo jasno: so proti ukinitvi bolnišnice in pripojitvi k jeseniški bolnišnici. Kot so poudarili, za to ni strokovnih argumentov in se čudijo naglici Sveta zavoda BGP Kranj in ministrstva za zdravje v tej nameri. Kot so še dodali, ne glede na vse pritiske, ki jih doživljajo »pod krinko lažnih navedb«, delo v bolnišnici poteka normalno - varno in strokovno tako na področju ginekologije kot tudi porodništva.
Kranj – Zbor delavcev v BGP Kranj, v njegovem imenu je pričakovanja in sklepe povzel Aleš Rozman, dr. med, je občutil, kako se spreminjanje organiziranosti zdravstvenega sistema v naši državi odvija »dobesedno na plečih zaposlenih BGP Kranj, brez predhodno dorečenih pravil in postopkov, ki bi bili skladni z zakonskimi predpisi, na način, ki ga lahko vidimo le v manj razvitih deželah ali filmih – brez spoštovanja človekovih pravic, strokovnih meril, kriterijev in brez upoštevanja mnenja stroke in objektivnih meril, ki sicer v razvitem svetu veljajo za edina merila pri organiziranju in spreminjanju zdravstvenega sistema v državi«. Prepričani so, da je v njihovem primeru poskus predčasnega ukinjanja ali spreminjanja organiziranosti BGP Kranj zgolj poskus posameznih privilegiranih političnih skupin, da si prilaščajo zdravstvene programe ali celo podredijo zdravstvene strokovnjake ter jim onemogočijo, da opravljajo klinično delo. Od ministrstva za zdravje in drugih pristojnih institucij pričakujejo, da se uredijo zakonske podlage in sprejme plan zdravstvenega varstva v državi, vključno z mrežo izvajalcev na vseh treh ravneh zdravstvenega sistema ter šele nato ukinjajo ali združujejo zdravstvene zavode. Pričakujejo prav tako, da se Svet zavoda BGP Kranj in ministrstvo za zdravje opredelita do postopkov izbire vršilca dolžnosti direktorja (v. d.) BGP Kranj, saj trenutno imenovana v. d. direktorice Polona Podnar, dr. med. nima podpore zaposlenih v BGP Kranj. Predsednico Sveta zavoda BGP Kranj Alenko Bradač pa zaposleni pozivajo k odstopu, ker naj bi, tako so zapisali na zboru delavcev, omogočila in dopustila, da Svet zavoda BGP Kranj deluje protizakonito in uvaja spremembe na nezakonit in javnemu zavodu škodljiv način.
BGP Kranj se v Sloveniji po številu porodov uvršča na peto mesto, kot specializirana ginekološka bolnica naredijo na leto tudi več kot 1200 ginekoloških operativnih posegov. Zaposleni želijo še naprej, skupaj z odgovornimi na strani lastnika in financerja, uspešno voditi zavod za doseganje enako kakovostnih storitev in obravnav, kot so jih opravljali do sedaj.
Aktualno dogajanje v BGP Kranj želimo osvetliti iz več strani, novinarska vprašanja smo po prejemu izjave iz zbora delavcev naslovili tudi na v.d. direktorico BGP Kranj Polono Podnar, predsednico Sveta zavoda BGP Kranj Alenko Bradač in na ministrstvo za zdravje. Pričakujemo njihove odzive, širše bomo zadnje dogajanje v BPG Kranj osvetlili v torkovi časopisni izdaji Gorenjskega glasa.