Umazane igre ločenih staršev (3)

Včasih se sprašujem, kdo ima pravzaprav največjo korist pri tem, ko se dva bivša zakonca ne moreta dogovoriti za stike.

Kazen za to, če starš onemogoča stike otroku z drugim staršem, ni tako majhna. Razumem, da je potrebno prvega starša prisiliti, da omogoča stike otroku (tudi takrat, ko jih otrok odklanja?). Vendarle me vsakič znova začudi dejstvo, da kazen ne doleti tistega starša, ki na otroke enostavno pozabi. Na tistega starša, ki otroku ne piše za rojstni dan, ga ne pokliče po telefonu, ne pride na govorilne ure in se izogiba plačevanju preživnine. Teh staršev ni tako malo. Nekateri so čisto zares nefunkcionalni kot starši. Nimajo pojma, kaj naj počnejo z otrokom, in zdi se, kot da je zanje pojedina s hamburgerjem najboljša vzgoja. Kdo preganja te starše? Še za slabo vest nisem prepričana, da jo imajo. Tožbe, plačevanje izvedencev, plačevanje odvetnikov - mar ni to velik zaslužek za državo, če seštejemo vse skupaj. Mogoče bi se dalo to reševati tudi brez teh stroškov. Kajti še vedno govorimo o koristi otrok. In v takšnih primerih je nedopustno, da je otrok odvisen od tega, ali ima mama dovolj za odvetnika ali ne. Sploh pa je grozna misel, da bo zmagal tisti, ki ima boljšega odvetnika. Boljši odvetniki tudi več stanejo, kajne. Ne bi se smelo dogajati, da je plačilo izvedenca v nekaterih primerih na ramenih starša. Še vedno gre za otroka. Otrok ne more čakati, da bodo obtožnice napisane in obravnave sklicane. Vsaj velikansko prednost bi morali imeti ti primeri, če že ne drugega. Več dogovarjanja, več mediacije, več ukrepov za zaščito otroka bi lahko napisali in izvajali. Ni čudno, da se nam dogajajo primeri, kot je bil s koroško deklico. Res ne vem, ali je naša država tako zelo prijazna za otroke, kot se radi hvalimo. Po toči zvoniti je prepozno. Potrebno bo vendarle pogledati, kakšne mehanizme lahko uporabi država v primerih, ko se dva starša tako sovražita, da je otrok samo še njuno strelno orožje. Mogoče bi lahko o tem razmišljali vsi tisti, ki so se še pred mesecem tako zavzeto borili za družinske vrednote. Predlogi so vedno dobrodošli in potrebno bo napisati nov zakon.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 22. junij 2010 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 22. junij 2010, št. 49

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 25. januar 2008 / 07:00

Nekatere ovce so naravno odporne proti bolezni

Med ovcami se je lani pojavila bolezen TSE, ki se med živalmi prenaša predvsem prek krme.

Splošno / petek, 25. januar 2008 / 07:00

Hokej v likovnih delih učencev

Na Osnovni šoli Prežihov Voranc na Jesenicah je veliko športnih navdušencev, ki z veseljem spremljajo aktualne uspehe moštva Acroni. Na tej šoli so se »kalili« tudi sedanji hokejski zvezdniki, ko...

Splošno / petek, 25. januar 2008 / 07:00

Ocvirki in pohvale

Ob praznovanju 60-letnice hokeja na Jesenicah so lepo počastili uspehe naših mojstrov na ledu. Žal pa so pozabili na informacijske table kluba, ki so ostale take, kot so bile...

Splošno / petek, 25. januar 2008 / 07:00

Krofi, flancati, miške ...

Bliža se pust (letos je pustni torek že 5. februarja) in na spletni strani mojirecepti.com smo poiskali nekaj receptov za slastne domače krofe, flancate in miške.

Splošno / petek, 25. januar 2008 / 07:00

Plesne delavnice s Tino

V Mladinskem centru Jesenice tudi letos potekajo plesne delavnice za najmlajše, ki jih vodi učiteljica plesa Tina Jakopič. Delavnice potekajo v dveh skupinah, začetni in nadaljevalni, mlad...