Poslikana skrinjica kranjskega pekovskega ceha iz 18. stoletja (Foto: Drago Holynski)

Zgodbe muzejskih predmetov: Brez konkurence ni napredka

V današnjih časih, ko je recesija najbolj prizadela gospodarstvo, naši vodilni možje razmišljajo, kako bi ga napravili konkurenčnega. Recesijo bi radi omejili tudi z zmanjšanjem socialnih pravic. Kako najti srednjo pot? Bi se morda lahko kaj naučili iz zgodovine?

 

V srednjem veku so obrtniki izdelali vse izdelke, ki so jih ljudje potrebovali. V mestih so nekateri skrbeli tudi za to, da so imeli meščani dovolj hrane. V Kranju tako najdemo mlinarje, mesarje, peke, gostilničarje, lončarje, čevljarje, krznarje, suknarje, krojače, klobučarje, barvarje, usnjarje, jermenarje, sedlarje, kolarje, mizarje, tesarje, zlatarje, nožarje, ključavničarje, ostrogarje, kovače, slikarje. Združevali so se v cehe, ki so bila gospodarska in socialna združenja istih obrtnikov. Cehi niso dopuščali večjega gospodarskega napredka in konkurence, kar se je skozi stoletja še stopnjevalo.

 

Bistvo cehovskih pravil je bilo v obveznem članstvu. Kdor ni bil član ceha, ni smel opravljati samostojne obrti v mestu. Če so kršitelja zasačili, so mu odvzeli izdelke. Člani cehov niso bili le obrtniški mojstri, ampak tudi člani njihovih družin. Mojstri so morali dokazati zakonsko rojstvo, biti so morali poročeni. Cehovstvo se je dedovalo. Mojstri so pregledovali obrtne delavnice, reševali spore in se dobivali na sestankih. Skrbno so hranili cehovski denar, knjige, listine, sveče, mrtvaške prte, cehovsko bandero in cehovsko skrinjico, ki je bila najodličnejši predmet ceha. Mojstri so smeli imeti ključe te skrinjice, kar je bila velika čast.

 

Cehovske organizacije so namenjale veliko skrb tudi življenjskim in socialnim stiskam svojih članov - pripravili so pogreb, gmotno pomagali žalujočim, skrbeli za bolne in revne člane.

 

V 18. stoletju, v času reform Marije Terezije in Jožefa II., je bil v Kranju najpomembnejši pekovski ceh, ki mu je cesarica Marija Terezija zopet potrdila pravila leta 1756. Kranjski peki so med drugim pekli tudi preste. Določeno je bilo, da jih je vsako leto smel peči le en pek. Imeli so tudi skupno krušno omaro, kamor so zlagali hlebe kruha. Dogovorili so se, da so jih postavljali na različne police. Vsak pek je tako prodal nekaj kruha, saj so ga meščani običajno pobirali le iz »svoje« police.

 

Kranjsko cehovstvo je bilo zelo trdoživo. Šele Francozi so na začetku 19. stoletja začeli odpravljati cehovske svoboščine. Tako se je z obrtjo lahko ukvarjal vsak, ki je izpolnjeval predpisane pogoje. Cehi so drug za drugim propadali. Odslej je dovoljenja za obrt izdajala lokalna oblast, ki je marsikatero prošnjo zavrnila.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»V sanjah sem videla velikana. Nič se ga nisem bala, saj se mi je zdel zelo prijazen. Podal mi je roko in sklenila sva prijateljstvo. Kaj to pomeni?« Petra Draga Petra,...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 26. december 2009 / 07:00

Tudi za naše otroke

Na Centru za socialno delo Kranj so s pomočjo donatorjev pripravili dobrodelno akcijo Tudi za naše otroke ter pred božičnimi prazniki obdarovali okoli dvesto otrok in mladostnikov.

Kronika / sobota, 26. december 2009 / 07:00

Voda odtekla, sanacija že poteka

Predsednik vlade Borut Pahor je danes obiskal Bohinj in si ogledal škodo, ki so jo povzročile zadnje poplave, obljubil pa je tudi hitro pomoč države pri odpravljanju škode.

Škofja Loka / sobota, 26. december 2009 / 07:00

Naj zavod za kulturo kar ukinejo?

Ne le da na razpisu za direktorja zavoda za kulturo v Škofji Loki ni bil izbran nobeden od prijavljenih kandidatov, komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je celo predlagala, naj se zav...

Kranj / sobota, 26. december 2009 / 07:00

Odslej tudi mednarodna matura

Kranjska gimnazija je prejšnji petek pridobila licenco za izvajanje mednarodne mature, ki jo pri nas izvajata le še dve šoli.

Kronika / sobota, 26. december 2009 / 07:00

Tudi na Gorenjskem se razmere počasi normalizirajo

Na Gorenjskem, kjer so obilne padavine povzročile veliko nevšečnosti, se stanje postopoma stabilizira. Cesta Bled - Bohinj je tako ponovno odprta, dostopni pa so tudi nekateri zaselki na Bohinjskem, k...