Sožitje mesta in narave (2)
Sredi marca se je Glasova karavana bralcev in naročnikov odpravila na izlet na Primorsko. Kar za dva avtobusa izletnikov se je nabralo. Ogledali smo si fascinantno Luko Koper, spokojni Škocjanski zatok in slikovite freske v cerkvi v Hrastovljah.
Škocjanski zatok, oaza na pragu Kopra, nas je prevzel s svojim mirom in slikovitostjo. Z zanimanjem smo opazovali prebujajočo se naravo v njem, slikovite, raznovrstne ptice – strokovnjaki ornitologi pravijo, da so v zadnjem desetletju na komaj 122 hektarjev velikem zavarovanem območju Škocjanskega zatoka našteli kar 245 različnih vrst! Seveda se v rezervatu pojavljajo na različne načine in ob različnem času. Nekatere tam gnezdijo, druge prezimujejo, lahko pa se le za kratek čas ustavijo in počivajo med selitvijo. Društvo za opazovanje ptic Slovenije je z urejanjem nekdaj zanemarjenega kosa zemlje ob Luki Koper začelo urejati že pred desetletji, dokončno pa so rezervat uredili lani, ko sta bila postavljena in urejena še opazovalni stolp in sodobni informacijski center.
Polni energije smo se odpravili še v Hrastovlje, slikovito vas pod Kraškim robom. Najprej na kosilo, nato pa peš do visokega obzidja, za katerim stoji znamenita cerkev sv. Trojice. Cerkev je majhna, a se v notranjosti postavlja z največjimi in najbolj ohranjenimi stenskimi poslikavami pri nas. Najznamenitejši del je seveda Mrtvaški ples, sprevod različnih ljudi iz takratne družbe, ki skupaj z okostnjaki korakajo proti smrti. Motiv naj bi izviral iz epidemij kuge in sporoča, da smrt ne izbira med bogatimi in revnimi, mladimi in starimi, niti podkupiti se ne da.
Proti večeru smo se odpravili proti Gorenjski, o vtisih preteklega dne pa smo ob šalah, smehu in klepetu razpravljali še vso pot domov.