Kateri poklici bodo letos iskani
Gorenjsko gospodarstvo bo tudi letos največ zaposlovalo osebe s tehnično izobrazbo strojne, kovinarske, elektro in lesne smeri, iskani bodo še kuharji, varnostniki, diplomirane medicinske sestre ...
Kranj – Po podatkih statističnega urada je stopnja registrirane brezposelnosti na Gorenjskem še vedno najnižja v Sloveniji in je oktobra lani znašala sedem odstotkov (v državi 10,5 odstotka). Od leta 2013 za delodajalce, razen javnega sektorja in državnih podjetij, prijava prostih delovnih mest na zavodu za zaposlovanje ni več obvezna, zato podatki o prostih delovnih mestih niso natančni. Lani so sicer gorenjski delodajalci zavodu sporočili 8091 prostih delovnih mest, kar je za 32,3 odstotka več kot v letu 2015. Število brezposelnih oseb se je tako lani še dodatno zmanjšalo, saj je bilo konec decembra v evidenci brezposelnih oseb kranjskega zavoda za zaposlovanje vpisanih 6614 brezposelnih, kar je skoraj 14 odstotkov manj kot decembra 2015.
Zaradi načrtovane nadaljnje rasti gorenjskega gospodarstva in njegovih obetov za leto 2017 pa lahko pričakujemo, da se bo brezposelnost zniževala tudi letos.
Zaradi padca brezposelnosti se je sicer na Gorenjskem že pojavilo neskladje med potrebami in dejanskim stanjem v evidenci brezposelnih oseb, ki se bo nadaljevalo tudi letos, čeprav števila prostih delovnih mest ni možno predvideti, pojasnjuje Dubravka Furar iz Glavne pisarne Zavoda RS za zaposlovanje.
Že zdaj pa se ve, katere kadre bodo delodajalci na Gorenjskem v letošnjem letu najbolj potrebovali.
Iz odgovorov delodajalcev na anketo, ki jo zavod tradicionalno izvede ob koncu leta, je razvidno, da bodo v predelovalnih dejavnostih poleg delavcev za preprosta dela iskali predvsem osebe s tehničnimi poklici, kot so obdelovalci in oblikovalci kovin, ključavničarji, orodjarji, operaterji in programerji CNC-strojev, strugarji, rezkalci, varilci, mehatroniki, tehniki strojništva, elektrotehnike, inženirji, kemiki, kemijski tehnologi, mizarji, obdelovalci lesa … Med bolj iskanimi bodo tudi varnostniki, čistilke, v zdravstvu predvsem diplomirane medicinske sestre, tehniki zdravstvene nege, bolničarji, negovalci in oskrbovalci na domu, tudi strežniki. Več prostih mest bo predvidoma na voljo tudi za voznike tovornjakov in avtobusov, skladiščnike, prodajalce, komercialiste, nabavne referente, mesarje-prodajalce. V gostinstvu bodo iskani predvsem kuharji, visoko kvalificirani natakarji – tehniki gastronomije, peki in slaščičarji. V informacijskih in komunikacijskih dejavnostih napovedujejo zaposlovanje razvijalcev programske opreme in informacijskih sistemov, v gradbeništvu pa zidarjev, fasaderjev, tesarjev, krovcev, železokrivcev in izvajalcev suhomontažne gradnje. Večje bo tudi povpraševanje po ličarjih in avtoserviserjih.
Po podatkih zavoda za zaposlovanje imajo delodajalci največ težav pri iskanju zlasti vseh poklicev v tehnični stroki strojne, kovinarske, elektro in lesne smeri, tehnikov metalurgije, zdravnikov, diplomiranih medicinskih delavcev in medicinskih tehnikov, kuharjev, razvijalcev programske opreme in informacijskih sistemov, voznikov, pekov, mesarjev, varilcev ...