Veliko zanimanja za brezplačni nasvet
Kranj – Slovenski odvetniki so včeraj že tradicionalno nudili brezplačno (pro bono) pravno pomoč vsem, ki so pomoči najbolj potrebni in ki si sicer zaradi pomanjkanja denarja ne upajo prestopiti praga njihovih pisarn. Posebno pozornost so tokrat namenili malim podjetnikom, ki se težko prebijajo iz meseca v mesec, in novodobnim s.p.-jem, ki so jih delodajalci in razmere na tržišču prisilile v to obliko samozaposlitve, so pojasnili na Odvetniški zbornici Slovenije. Dne 19. decembra 1918 je namreč tedanja Odvetniška zbornica Ljubljana po odredbi poverjenika za pravosodje dr. Vladimirja Ravnikarja v narodni vladi države Srbov, Hrvatov in Slovencev prvič postala nacionalna odvetniška zbornica.
Brezplačno pravno pomoč je včeraj delilo tudi šestnajst gorenjskih odvetnikov in odvetniških pisarn. Po besedah predsednice Območnega zbora odvetnikov Kranj Anke Kozamernik je bilo zanimanje med državljani veliko, saj so bili razpoložljivi termini (na pravno pomoč se je bilo treba predhodno prijaviti) zapolnjeni že pred časom. »Državljani so se v zadnjih letih že zelo dobro navadili na pro bono dneve, saj že vnaprej pripravijo opise svojih zadev in se naročijo pri izbranih odvetnikih. V glavnem se zanimajo za nasvete s področja delovnega prava, socialnih zadev, pravdnih zadev, ki se vlečejo, izvršilnih postopkov ... Gre za ljudi, ki si sami težje pomagajo ali pa so zapleteni v številne pravde in iščejo ustrezno rešitev. Žal pa se med njimi najde tudi veliko takih, ki ta dan zlorabijo ter hodijo od odvetnika do odvetnika, ker zgolj iščejo drugo mnenje. Takim sicer pro bono dan ni namenjen,« je razložila Kozamernikova, ki je sicer letos brezplačne pravne nasvete kot članica upravnega odbora delila na sedežu odvetniške zbornice.
Kozamernikova je še pojasnila, da so socialno šibki občani tudi med letom upravičeni do brezplačne pravne pomoči, pa tudi sicer je praviloma prvi pravni nasvet pri odvetniku brezplačen.