Kmetijska ministrica pod drobnogledom
Aleksandra Pivec mora podati pojasnila
Ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec se je po medijskih razkritjih in očitkih o gostovanju v podjetju Vinakras znašla še pod očitki glede plačila nočitev na dveh službenih obiskih v Izoli. V DeSUS od nje pričakujejo natančne informacije, koalicijski partnerji so z ocenami njenega ravnanja zadržani, v opoziciji (LMŠ in Levica) pa so jo že pozvali k odstopu. Poraba občinskega denarja zanima tudi nekatere v izolski občini.
Pivčeva je očitke o koruptivnem ravnanju glede gostovanja in plačila nočitev tako na Krasu kot v Izoli sicer zavrnila, dodatna pojasnila pa je napovedala za čas po dopustu. Poslanci DeSUS so sicer sprva pričakovali, da bo to storila že ta petek, vendar se bodo sestali v prihodnjem tednu, ko se predsednica stranke vrne z dopusta. Poslanci od predsednika sveta stranke Tomaža Gantarja tudi zahtevajo, da najpozneje do 25. avgusta skliče sejo sveta stranke.
Komisija za preprečevanje korupcije zadevo preučuje v predhodnem preizkusu, v okviru katerega preveri, ali obstaja sum kršitev iz pristojnosti komisije, in se na podlagi tega odloči o nadaljnjem postopku. Računsko sodišče za zdaj očitkov ministrici ne komentira.
Stranka NSi praznuje dvajsetletnico
V NSi so v torek, 4. avgusta, zaznamovali dvajseto obletnico ustanovitve stranke. Predsednik stranke Matej Tonin se je ob tej priložnosti v poslanici zavzel za krepitev stranke, saj se bo s tem okrepila zdrava in racionalna politična sredina. Poudaril je, da je na prehojeno pot ponosen in da je NSi postala sodobna sredinska krščanskodemokratska stranka zahodnoevropskega tipa. Med ključnimi izzivi stranke je Tonin navedel dostop vseh do ustreznega zdravljenja, ustrezen odgovor na demografske trende, varovanje meja pred naraščajočim migrantskim valom in pravično pravosodje. Večjo slovesnost v NSi načrtujejo za 4. september, ko v gosteh pričakujejo tudi vodjo Evropske ljudske stranke Donalda Tuska.
Odkrili doprsni kip Janeza Stanovnika
V Mestni občini Ljubljana so podelili občinska priznanja, slovesnost pa je minila tudi v znamenju spomina na Janeza Stanovnika, saj so po njej v Valvasorjevem parku pri grobnici narodnih herojev v bližini poslopja državnega zbora odkrili njegov doprsni kip. Janez Stanovnik (prav na dan odkritja kipa, 4. avgusta, bi praznoval rojstni dan), dolgoletni predsednik Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) Slovenije, partizan in tudi častni občan Ljubljane, je umrl konec januarja letos v 98. letu starosti. Ob grobnici narodnih herojev se je njegov kip zdaj pridružil kipoma Staneta Kavčiča in Franceta Bučarja.
Porast okužb s klopnimi boleznimi
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos do 27. julija prejeli že 4492 prijav obolenja z lymsko boreliozo in 112 s klopnim meningoencefalitisom, kar je več primerov kot v celotnem lanskem letu, kažejo njihovi podatki. Lani so prejeli 3938 prijav obolenja z lymsko boreliozo in 112 s klopnim meningoencefalitisom.
Čeprav je v Sloveniji cepljenje obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, kot so gozdarji in lovci, ga na NIJZ priporočajo vsem starejšim od enega leta, ki se gibljejo ali živijo v območju, kjer je klopni meningoencefalitis endemičen. Slovenija sodi med endemska področja in se glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa uvršča v sam vrh evropskih držav. Klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega menigoencefalitisa, je največ na Gorenjskem, Koroškem in v ljubljanski regiji, z borelijami okuženi klopi pa so razširjeni po vsej Sloveniji.
Ob začetku počitnic v Italiji povečan promet
Z avgustom so se začele tradicionalne počitnice v sosednji Italiji, kar se tudi letos pozna na cestah v smeri turističnih krajev in na mejnih prehodih. Dars je že za prejšnji konec tedna napovedal povečan promet na mejnih prehodih, tako pa bo tudi ta konec tedna. Na mejnih prehodih s sosednjimi državami ostaja nadzor prometa in potnikov na kontrolnih točkah.
Iz Italije so tudi sporočili, da nameravajo okrepiti nadzor na meji s Slovenijo zaradi povečanega števila nezakonitih migracij iz Slovenije v Italijo. V Furlanijo - Julijsko krajino na mejo s Slovenijo bo vlada poslala dodaten kontingent vojakov, s tem pa se bodo odzvali na poziv deželnih oblasti, da je treba bolje nadzorovati manjše mejne prehode s Slovenijo.