Brezplačno morje bi kar izsilili
Na Rdečem križu zaradi vse večjih socialnih stisk opažajo za petino večje povpraševanje po brezplačnih letovanjih. Na centrih za socialno delo se soočajo s pritiski staršev, ki skušajo za otroke izsiliti brezplačne počitnice na morju.
Kranj - Družin, ki zaradi vse večjih socialnih stisk ne morejo na morje, je vse več. Na Rdečem križu Slovenije tako opažajo za petino večje povpraševanje po brezplačnih letovanjih za otroke. K sreči recesija ni pretirano vplivala na radodarnost donatorjev, tako da bodo letos 1.500 otrok na morje peljali brezplačno in tri tisoč subvencionirano, kar je deset odstotkov več kot lani, medtem ko bo z Zvezo prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) brezplačno na letovanje šlo približno toliko otrok kot lani - 1.400. »Povpraševanje je seveda še precej večje. Sprva je kazalo, da bo denarja za brezplačno letovanje nekoliko manj kot lani, saj je bil odziv na akcijo Pomežik soncu pri pravnih osebah mnogo manjši, posameznikov pa je bilo letos nekajkrat več, le donacije so bile mnogo manjše, kar kaže, da smo Slovenci pripravljeni pomagati, kolikor le zmoremo. K sreči se je nato za donacijo odločilo nekaj večjih podjetij,« je povedala generalna sekretarka ZPMS Majda Struc.
Da so stiske družin vse večje, so občutili tudi na centrih za socialno delo (CSD). »Soočali smo se s pritiski nekaterih staršev, ki so želeli izsiliti brezplačno letovanje za otroke. Tega v preteklih letih ni bilo, tako je bilo naše strokovno delo še težje. Pri izboru otrok moramo upoštevati določene kriterije, ker so brezplačna letovanja namenjena otrokom iz socialno šibkih družin,« pravi Ljiljana Dvizac s CSD Kranj, ki je letos s pomočjo osnovnih šol za brezplačno letovanje prek kranjske družbe Pinesta v Pineti predlagal 189 otrok (dva več kot lani), kar je 29 več od prvotno načrtovanega. »Nekatere šole so podale preveč predlogov, saj so strokovne delavke popustile pritiskom staršev in podale predloge, tudi če same niso menile, da so upravičeni. V takih primerih otroci seveda ne morejo brezplačno na morje,« dodaja Ljiljana Dvizac.
Zdravstvenih kolonij v Pineti, ki jih subvencionirajo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in gorenjske občine, se bo to poletje udeležilo 780 otrok, od tega jih bo 180-200 letovalo brezplačno, je povedala Olga Kozjek iz družbe Pinesta. »Trudimo se, da nobenega otroka ne zavrnemo in zaenkrat še vedno lahko vsi gredo na morje. Imajo pa zavod in občine velik posluh za subvencioniranje letovanj.«
Z Rdečim križem Slovenije bo brezplačno šlo na Debeli Rtič 147 gorenjskih otrok, območna združenja pa v sklopu razpisa Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in drugih razpisov ter s svojimi sredstvi organizirajo tudi lastna letovanja. S kranjskim območnim združenjem je denimo ob pomoči zavoda in občin zastonj uživalo na morju 50 otrok, krovna organizacija pa jim je preko različnih akcij dodelila dodatnih 39 brezplačnih letovanj. »Letos bomo na morje peljali dvanajst otrok več kot lani, kar je glede na povečano povpraševanje zelo dobrodošlo. Ta čas nimamo neodobrenih prošenj,« pravi sekretarka kranjskega Rdečega križa Milka Miklavčič.
Otroški vrvež je to poletje preplavil tudi letovišče Zveze društev prijateljev mladine Jesenice v Pineti, kjer letuje od 900 do tisoč otrok z gorenjskih in tudi drugih slovenskih krajev. Z Gorenjskega bo na morju uživalo brezplačno ali vsaj po nižjih cenah okoli sto otrok, kar je skoraj dvajset več kot lani. »Letovanja že vrsto let sofinancirajo občine, omogoča jih tudi naša krovna organizacija, kar 42 otrok pa bomo letos peljali na morje po zaslugi dveh dobrodelnih akcij: Leo klub Brdo je s koncertom zbral denar za dvajset otrok, Miloš Jenkole pa bo z dobrodelnim tekom do Novigrada zbral denar za 22 otrok,« je pojasnila Albina Sršen, predsednica Zveze društev prijateljev mladine Jesenice.