Obeta se dvig turistične takse
V novem zakonu o spodbujanju razvoja turizma, ki je od začetka decembra v štiridesetdnevni javni obravnavi, so med drugim predvideli tudi zvišanje turistične takse na dva oziroma dva evra in pol, pri čemer bi del takse namenili za promocijo pod okriljem Slovenske turistične organizacije.
Bled, Bohinj, Kranjska Gora – Poleg dviga turistične takse osnutek zakona o spodbujanju razvoja turizma prinaša še nekaj ključnih novosti, med njimi deregulacijo poklicev turistični vodnik in turistični spremljevalec. Predvideli so tudi izjeme od splošne ureditve pri organiziranju turističnih paketov, s čimer naj bi se v prihodnje izognili zapletom, do katerih je prihajalo v zvezi z organiziranjem šolskih, društvenih in podrobnih izletov. Turistični paketi, ki trajajo manj kot 24 ur in ne vključujejo prenočevanja, ter turistični paketi, ki so izvedeni občasno na nepridobitni osnovi samo za zaključene skupine potnikov, so izvzeti iz določb zakona, ki urejajo pogoje za opravljanje dejavnosti organiziranja in prodaje turističnih paketov. Ohranjajo pa obveznost pridobivanja licenc za organizatorje potovanj in turistične agente, a so pogoje zanje poenostavili, s čimer naj bi odpravili administrativna bremena in poenostavili pogoje za opravljanje dejavnosti.
Denar za spodbujanje razvoja turizma
Dvig turistične takse je nujen, poudarjajo pri ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, saj naj bi le tako lahko zagotovili dodatna sredstva za spodbujanje razvoja turizma tako na državni kot občinski ravni, kar je po njihovem nujno za doseganje začrtanih razvojnih ciljev. Najvišji možni znesek turistične takse se bo tako z 1,265 evra zvišal na dva oziroma 2,5 evra. »Znesek je lahko tudi nižji ali enak sedanjemu, odvisno od odločitve občine,« so ob tem poudarili na ministrstvu. Del turistične takse v višini petdeset centov bi bil po novem prihodek Slovenske turistične organizacije (STO), da bi ji tako zagotovili dodaten namenski in sistemski vir sredstev za promocijo slovenske turistične ponudbe v tujini.
V občinah imajo tudi pomisleke
V gorenjskih turističnih občinah imajo glede dviga turistične takse tudi nekatere pomisleke. Kot je poudaril kranjskogorski župan Janez Hrovat, bi zlasti za manjše sobodajalce to lahko pomenilo veliko obremenitev. »To pomeni, da bomo morale občine svoj del turistične takse znižati, da ne bomo ogrozili njihovega obstoja,« meni Hrovat. Obenem upa, da bo STO denar od turistične takse res porabila transparentno, obenem pa računajo tudi na možnost soodločanja pri porabi teh sredstev. Bolj oster je do tega, da se del turistične takse v višini petdeset centov nameni STO, bohinjski župan Franc Kramar. »Zakon o financiranju občin turistično takso opredeljuje kot izvirni prihodek občin,« je poudaril in dodal, da gre za namenska sredstva, ki jih občina vrača v urejanje in promocijo kraja ter organizacijo prireditev in podobno. Prepričan je, da se bo s tem denarjem zdaj predvsem širila birokracija, večina turističnih občin pa od tega ne bo imela nič. »Promovirajo samo Bled, Ljubljano, Lipico in Portorož. Pri nas pa se omenja samo Triglavski narodni park, Bohinj zanje sploh ne obstaja,« je ogorčen Kramar, ki ga moti, da je država takoj »pristavila svoj lonček«, ko so z odloki uredili področje turistične takse in se je zdaj posledično precej več steče v občinske proračune.
Nad načinom, kako država tudi prek občin polni svoj proračun, ni najbolj navdušen niti blejski župan Janez Fajfar. Kljub temu pa ne nasprotuje temu, da bi se del turistične takse po novem namenil za STO. »Zavedati se moramo, da nismo ravno velika turistična destinacija, zato je potrebna skupna promocija, da postanemo prepoznavni v vsej svoji raznolikosti,« je poudaril Fajfar in dodal, da STO zaupajo, saj že zdaj veliko sodelujejo. Obenem se strinja, da se za vse uvede enotna turistična taksa, saj je po njegovem tako manj možnosti za zlorabe. »Če se poviša na dva evra, za nas to pomeni 23 centov več,« je še pojasnil župan in dodal, da bo kraju še vedno ostal evro in pol iz naslova turistične takse.