Obdolženi dopolnili zagovore
Na kranjskem sodišču so nadaljevali sojenje zaradi domnevnih nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev za postavitev štirisedežnic Brunarica in Orlove glave na Voglu pred slabim desetletjem.
Kranj – Potem ko se je dokazni postopek v kazenski zadevi zaradi domnevne preslepitve pri pridobitvi 1,7 milijona evrov nepovratnih evropskih sredstev za posodobitev žičnic na Voglu v letih 2007 in 2008, ki jo obravnavajo na kranjskem okrajnem sodišču, prevesil v sklepno fazo, so se obtoženi odločili za dopolnitev zagovorov. Nekdanji direktor Žičnic Vogel Tomaž Šumi, njegov naslednik Anton Šteblaj, tedanji direktor Projektivnega podjetja Kranj Marjan Markič in direktor Gorenjske gradbene družbe Branko Žiberna, ki so obdolženi, da naj bi s popravljanjem datumov na dokumentih prikrili prezgodnji začetek investicije, ko pogodba o sofinanciranju še ni bila podpisana, očitke tožilstva odločno zavračajo.
Tomaž Šumi je znova poudaril, da so projekt postavitve novih štirisedežnic Brunarica in Orlove glave na Voglu, ki je bil ključen za preživetje smučišča, celo na ministrstvu navedli kot primer dobre prakse. Opozoril je tudi na nedorečene kriterije v javnem razpisu. Izvor vseh težav je bil v napačnem izračunu velikosti podjetja Žičnice Vogel pri prijavi na razpis, kar se je ugotovilo pri prvem odpiranju vlog. Šumi je prepričan, da so na ministrstvu napako hoteli popraviti in odobriti sofinanciranje projekta, zato so iskali rešitve. Med drugim mu je zanimivo dejstvo, da je projekt le deset dni kasneje na drugem odpiranju prejel več točk kot na prvem odpiranju, čeprav ga niso spreminjali.
»Kot odgovorni nadzornik sem opravil delo strokovno, varčno, odgovorno in pošteno, to potrjujejo uspešen tehnični pregled ter izdani tehnično in uporabno dovoljenje. Nisem sodeloval pri pridobivanju evropskih sredstev niti pomagal Tomažu Šumiju, da bi preslepil ministrstvo za gospodarstvo. V celoti zavračam očitek, da sem pomagal pri preslepitvi,« pa je bil odločen Marjan Markič. Kot je opozoril, so morali v okviru pripravljalnih del zaradi slabe geomehanske sestave tal po podrtju starih žičnic v nastale jame vgraditi precejšnje količine sanirnega betona.
Anton Šteblaj je po odhodu Tomaža Šumija sredi leta 2011 začasno prevzel vodenje Žičnic Vogel, a je že po treh mesecih iz osebnih razlogov odstopil. Že v primopredajnem zapisniku, ki ga je ob odhodu z Vogla sestavil, ne da bi vedel, zakaj kriminaliste zanima dokumentacija o postavitvi novih žičnic in da je tudi sam med osumljenimi, je zapisal domnevo, da je bila po njegovem kriva ovadba podana s strani zaposlenih kot poskus njegove diskreditacije zaradi ukrepov, ki jih je sprejel za sanacijo podjetja. »Že tedaj sem zapisal, da kot vodja investicije vem, da smo pred podpisom pogodbe izvedli samo pripravljalna dela,« je poudaril.