Les domačim kupcem
V družbi Slovenski državni gozdovi so doslej ves les iz državnih gozdov prodali domačim kupcem, ugotavljajo pa, da bodo predvsem manj vreden les morali prodajati tudi v Avstrijo.
Družba je s 1. julijem prevzela 38 uslužbencev sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, julija je zaposlila 45 novih delavcev, ta mesec jih bo še 64, do konca leta pa se bo število povečalo na okrog 160.
Kranj – Ko je ob koncu junija gozdarskim podjetjem, večinoma naslednikom nekdanjih gozdnih gospodarstev, potekla veljavnost 20-letnih koncesijskih razmerij za izkoriščanje 235 tisoč hektarjev državnih gozdov, je 1. julija od sklada kmetijskih zemljišč in gozdov gospodarjenje s temi gozdovi prevzela novoustanovljena družba Slovenski državni gozdovi, ki je namesto »zaprtega« sistema dolgoročnih koncesij vzpostavila sistem javnega naročanja. Družba, ki jo kot vršilec dolžnosti vodi Miha Marenče, je na nedavni novinarski konferenci predstavil doslej izvedene aktivnosti.
Družba je doslej izvedla javne razpise za sečnjo in spravilo lesa, za gojitvena in varstvena dela, za gradnjo in vzdrževanje gozdne infrastrukture (razen za vzdrževanje gozdnih cest) ter za prevoz gozdno lesnih sortimentov, za kar je prejela skupno 511 ponudb. V okviru prve faze postopka javnega naročanja je preverjala usposobljenost izvajalcev, v drugi fazi pa so izvajalci ponudili ceno za izvedbo del, ki je edino merilo za izbiro izvajalca. Večina ponujenih cen za sečnjo in spravilo lesa se giblje v razponu od 16 do 23 evrov (brez DDV) za kubični meter odpeljanega lesa.
Prednostna naloga, s katero se ukvarjajo v družbi, je posek in spravilo lesa, ki ga je napadel lubadar. Družba je za to od zavoda za gozdove prejela 798 odločb za sanitarno sečnjo, za izvedbo del je objavila 95 javnih razpisov za posek skupno 106 tisoč kubičnih metrov, v prvem tednu avgusta pa je ta dela že oddala izvajalcem. Do konca leta ima na razpolago tudi 390 tisoč kubičnih metrov redne sečnje lesa, v okviru te je julija objavila petnajst javnih razpisov za posek skupno 54 tisoč kubičnih metrov. Za prodajo lesa je na spletnih straneh objavila poziv vsem zainteresiranim za prijavo količin in tudi cenik za prodajo gozdnih lesnih sortimentov, ki ga je pripravila na podlagi tržne analize gibanja cen v Sloveniji, Avstriji, Italiji in na Hrvaškem in ki tudi predstavlja izhodišče za dogovarjanje končne cene. Družba je na podlagi poziva prejela več kot sto povpraševanj, med njimi tudi štiri iz tujine. Julija je sicer sklenila 58 pogodb z domačimi kupci za prodajo 334.600 kubičnih metrov lesa, pri tem pa na podlagi analize slovenskega trga in enomesečnih izkušenj ugotavlja, da bo predvsem manj vreden les, to je celulozni les in les za lesne plošče, morala prodajati tudi v Avstrijo.