
Muzejska pot povezuje
Z akcijo Muzejska pot v Gorenjskem muzeju povezujejo osrednje muzejske točke v Kranju. V mestu sledite opečnato rjavi poti.
Kranj – Projekt Muzejska pot je letošnji poletni projekt Gorenjskega muzeja, namenjen tako domačim kot tujim obiskovalcem. V sodelovanju z oblikovalcem Dušanom Grobovškom, ki je tudi sam prebivalec starega mestnega jedra, so pripravili priložnostno zloženko, v kateri je predstavljenih deset muzejskih točk v starem mestnem jedru Kranja, ki jih je dobro obiskati. Pridite v Kranj na sprehod po muzejski poti in odkrijte žlahtno preteklost Gorenjske in njenih ljudi, nas muzealci vabijo k ogledu znamenitosti, ki jih predstavljajo v muzeju.
Pot se seveda začne v gradu Khislstein, kjer je poleg stalne razstave Moja Gorenjska na ogled izjemna poznoantična najdba – lamelni oklep, kakršne so v 6. stoletju v Evropi nosili le najimenitnejši bizantinski in germanski vojščaki. Tako dobro ohranjenih tovrstnih oklepov ni mogoče videti nikjer drugje v Evropi. Sledi zagotovo najbolj obiskan muzej, Prešernova hiša, v kateri je tudi galerija z občasno likovno ali muzejsko razstavo. Mimo Kranjske hiše, kjer je galerija in prodajalna s spominki, na voljo pa so tudi vse turistične informacije, pridemo do Male galerije, kjer je na ogled aktualna likovna produkcija, in Mestne hiše, ki je eden najpomembnejših kulturnih spomenikov renesančne arhitekture na Slovenskem. V njej sta na ogled stalni postavitvi, arheološka razstava Železna nit in etnološka razstava Ljudska umetnost na Gorenjskem. Nekoliko naprej ob cerkvi je kostnica, letošnji hit med obiskovalci. Prebivalci Kranja so vse do konca 18. stoletja umrle pokopavali ob župni cerkvi sv. Kancijana. Od 13. stoletja dalje so kosti, ki so prihajale na dan ob kopanju novih grobov, shranjevali v kostnicah. Sedanja je bila urejena konec preteklega stoletja.
Na Glavnem trgu je še Galerija Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost, ki predstavlja in zbira dela umetnikov, ki so prejeli najvišje državno priznanje s področja vizualne umetnosti. Skozi podhod pridemo do Layerjve hiše, centra urbane kulture, kjer je na ogled tudi stalna razstava o fotografu Janezu Puharju, in že smo spet v gradu Khislstein, kjer si lahko po obisku vseh lokacij privoščite brezplačno kavo. Ta sodi v vstopnico 3 v 1, kjer nakup ene vstopnice velja za tri sicer plačljive vstopnine. Zloženka je v slovenskem in angleškem jeziku, pregledna, slikovno bogata z vsemi potrebnimi informacijami o odpiralnih časih.