Več pravičnosti je začetek vsega

»Najprej poberite tistim, ki so pokradli državo, šele potem se lotite reform!« Tako govorijo ljudje in imajo prav. Če ni pravičnosti, ljudje niso pripravljeni zategovati pasov. Kdorkoli bo želel resnično reformirati Slovenijo, se bo moral najprej lotiti nedotakljivih elit in kriminalnih združb. Če se za zapahi ne bodo znašli tisti, za katere se iz vesolja vidi, da so oropali Slovenijo, potem bo med državljani stalno prisoten občutek nepravičnosti, posledica katerega bo zavrnitev vsakršnih reform.

Ob nedavnih volitvah pri naših južnih sosedih je eden izmed televizijskih komentatorjev dejal: »Država potrebuje predsednika vlade, ki bo bister, pogumen in nor. Bister, ker potrebuje dobre rešitve. Pogumen, ker mora zagovarjati neprijetne rešitve. Nor, ker mora udejanjiti reforme, zaradi katerih bo zagotovo izgubil naslednje volitve, vendar bodo dolgoročno izjemno koristile državi.« Popolnoma se strinjam z njim. V slovenskem političnem prostoru na vseh volitvah dobre rezultate žal največkrat dosegajo tisti, ki sadijo rožice in obljubljajo raj na zemlji. Več kot očitno je, da Slovenija danes potrebuje politike, ki si bodo ljudem upali povedati tudi neprijetno plat slovenske zgodbe o uspehu in ki ne bodo obupali ob prvem govoru poklicnih sindikalistov ali prvi grožnji »večnih« koalicijskih partnerjev.

Dlje ko bomo odlašali z reformami, bolj bodo boleče in neprijetne. Zagotovo pa je nujno, da država najprej začne pri sebi. Če bo vzpostavila enaka pravila za vse, če bo najprej sama redno in hitro plačevala račune in če bo zasegla nezakonito pridobljeno premoženje, bodo tudi državljani začeli drugače gledati na državo. Zgodbe o državnih bankah, ki že ves čas od nastanka države obvladujejo in bistveno oblikujejo slovensko ekonomijo, so razkrile, da je glavni uničevalec Slovenije slabo upravljanje, ne pa kapitalizem, globalizacija ali neoliberalizem. V sedanjo situacijo nas je pripeljala dogovorna ekonomija, zato rešitev ne more biti še več dogovorne ekonomije, ampak prelom s takšnim načinom delovanja.

Sam še vedno verjamem, da smo Slovenci delovni in vztrajni ljudje. Številni naši rojaki po svetu so zaradi slovenskih značajskih lastnosti uspešni in prodorni podjetniki. Žal pa sta gradualistična ekonomska politika in t. i. nacionalni interes v zadnjih petindvajsetih letih preprečevala nujne reforme, zato Slovenija gospodarske krize ni pričakala pripravljena, posledica tega pa je, da smo začeli izgubljati prednost celo pred nekdanjimi socialističnimi državami, pred katerimi smo imeli veliko prednost pred osamosvojitvijo. Verjamem, da smo Slovenci ob normalnih davčnih obremenitvah, z racionalno potrošnjo države in z boljšim upravljanjem tistega, kar imamo, spet sposobni dohiteti razvitejši svet.

Slovenci smo podjetni, dobro usposobljeni in predani. Slovenci imamo bistre ideje, vendar nas pesimizem prevečkrat ohromi. Zavedam se, da lahko reši Slovenijo zgolj okolje, v katerem se bodo dobro počutila mala in srednje velika podjetja. Krščanskodemokratska ekonomska politika ni takšna, da bi ukazovala, kaj naj ljudje počnejo v svojem življenju, naša ekonomska politika stremi k temu, da ustvari pogoje, v katerih bo lahko vsak državljan realiziral svoje ambicije, cilje in želje. Zdravila so znana, treba je le zaupati odgovornost za vodenje države tistim, ki bodo storili tisto, kar je po­trebno.

Komentarji (1)

Lilijana Avsenik

Točno. In vsi, ki so na položajih, ki jim dovoljujejo, da zgoraj povedano tudi udejanijo, morajo napeti vse moči in to tudi storiti. Sicer bo še ena ugotovitev, ki jo že dolgo poznamo, izzvenela v nič. Besede so prazne, če se le govori. Treba je tudi narediti. Zakoni morajo biti za vse enaki in pravica mora oslepeti, tudi barvno... Pokradeno se mora vrniti in delo mora zopet postati vrednota. In začeti je nujno pri glavi in vsak pri sebi. Jaz sem pripravljena.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / torek, 28. junij 2022 / 16:06

Pohod po Aleji Slovenija

Na Bonovcu pri Medvodah je 25. junija vsako leto slovesni pohod v počastitev dneva državnosti. Slavnostni govornik je bil tokrat Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade.

Objavljeno na isti dan


Splošno / / 07:00

Vitamin K zmanjšuje odpornost na inzulin

Vitamin K pri starejših moških zmanjšuje odpornost na inzulin in tako ščiti pred razvojem sladkorne bolezni, je pokazala randomizirana dvojno slepa študija, ki so jo izvedli ameriški znanstveniki.

Prosti čas / / 07:00

Hotel pet jabolk

Zadnji teden na kmetiji, in predzadnji resničnostnega šova Kmetija 2, je minil v znamenju ocenjevanja.

Mularija / / 07:00

Deseto romanje v Vrbo

Vzgojno-izobraževalni zavod Frana Milčinskega Smlednik je tudi letos v počastitev obletnice Prešernovega rojstva organiziral kulturno romanje v Vrbo.

Kronika / / 07:00

Ropar grozil z lovskim nožem

V petek zvečer je neznani moški oropal bencinski servis v Radovljici.

Kronika / / 07:00

Nesreče

Ni zvozil ovinka Škofja Loka – V nedeljo ob 11.25 se je 45-letni Ljubljančan peljal s kolesom po lokalni cesti z Lubnika oz. Brezovice proti Podpulfrc...