
Želijo si pozitivnih sprememb
V Mladinskem centru Mengeš, AIA, je prejšnji teden potekalo moderirano druženje OPIN.ME, na katerem so mladi iz Mengša, Kamnika in Litije razmišljali o izboljšavah, ki si jih želijo v svojih občinah in jih bodo predlagali občinskim upravam.
Mengeš – Spletna platforma in mobilna aplikacija OPIN.ME sta nastali v okviru projekta EUth. Mladim omogočata, da izrazijo, kakšne spremembe si želijo v svoji občini, in to delijo s prijatelji, hkrati pa pobude sporočajo odločevalcem v svojih občinah. V projekt je vključen tudi Razvojni center Srca Slovenije, ki povezuje razvojne projekte Srca Slovenije – desetih občin okoli središča države. V fokusno skupino za testiranje platforme OPIN.ME so vključeni mladi iz Mengša, Kamnika in Litije.
»Cilj projekta je, da mladi testirajo orodje ter predlagajo izboljšave v svojem lokalnem okolju. Vendar ni dovolj, da mladi zgolj izrazijo mnenje, treba ga je tudi upoštevati,« je povedala vodja projekta Anita Molka o pomembnosti participacije mladih.
Moderiranega druženja, s katerim so organizatorji dobili vpogled v to, česa si mladi želijo v lokalnem okolju, se je udeležilo 15 mladih, ki so pod vodstvom Tomaža Stritarja, soustanovitelja coworking prostora D-plac v Ljubljani in podjetniškega izobraževalnega centra Fefl, iskali izboljšave v svojih občinah.
Kot se je izkazalo, si mladi v vseh treh občinah želijo odzivnejših občinskih uprav, spodbujanja podjetništva ter ustvarjanja pogojev za kvalitetno preživljanje prostega časa. Za to pa so marsikaj pripravljeni storiti tudi sami.
V Mengšu si mladi želijo fitnesa na prostem, urejenih kolesarskih stez, želijo si tudi oživitve bajerja po vzoru Zbilj. Menijo, da je v občini še veliko neizkoriščenih potencialov za razvoj turizma. Moti jih, da jim občina ne zagotavlja občinskih štipendij ter nefleksibilen javni prevoz. V občini jim je všeč bližina narave, parkov ter dobro delovanje mladinskega centra, ki je po njihovem mnenju gonilo občine.
Kamničani si želijo več dogodkov, ki bi trajali dlje kot do enih zjutraj. Moti jih tudi, da zgolj na treh lokacijah sprejemajo študentske bone. Želijo si več območij z brezplačnim brezžičnim internetom. Med pozitivnimi stranmi občine pa poudarjajo čudovito naravo, odlično oskrbo z vodo, startup center in veliko kulturnih in izobraževalnih ustanov.
Mnenja, ki so jih zbrali na torkovem druženju v Mengšu, bodo skupaj s konkretnimi pobudami predstavili županom in občinskim upravam v svojih občinah.