Poskrbite za varno kopanje
Kopanje je dovoljeno le na vodnih površinah, namenjenih kopanju, ki morajo biti ločene od vodnih površin, namenjenih športnim in prostočasnim dejavnostim. Pred skokom v vodo preverite, kam boste skočili; prav tako se v vodo ne podajte razgreti.
Kranj – Prejšnji četrtek popoldne si je v jezeru Kreda občan pri skoku v vodo poškodoval glavo. Reševalci Nujne medicinske pomoči (NMP) Bled so poškodovanega oskrbeli, helikopter Slovenske vojske (SV) v spremstvu dežurne ekipe helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) pa ga je prepeljal v UKC Ljubljana. Pred dnevi pa so v Ukancu iz jezera potegnili kopalko. Oživljati so jo začeli tam prisotni kopalci. Na pomoč so prišli reševalci NMP Bohinj in NMP Bled, ki so nadaljevali oživljanje in oskrbo. Posadka s helikopterjem SV z reševalci HNMP na krovu so osebo prevzeli in prepeljali v UKC Ljubljana. Kopalka je umrla.
To sta le dva primera policijskih poročil, ki znova opozarjata, da je ob iskanju ohladitve v vodi treba biti previden in da je nevarno skakati v vodo na neznanih mestih, v plitvine ali kjer je voda motna. Brzice namreč skrivajo presenečenja in pasti, zato ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave.
Prav tako ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni, saj se mora telo postopno privaditi na temperaturo vode. Nikoli ne plavajte s polnim in tudi ne s popolnoma praznim želodcem, po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri, izogibajte se alkoholni pijači.
Policisti svetujejo, da ko se odpravljate na kopanje, upoštevate vremenske razmere. Ne plavajte sami na daljših razdaljah, saj tudi zelo dobro utrjeno in izurjeno telo lahko premaga trenutna slabost.
Na kopališčih se ravnajte po določbah kopališkega reda in znakov, postavljenih na kopališču, ter po odredbah in navodilih reševalca iz vode in druge osebe, ki je zadolžena za vzdrževanje reda na kopališču. Uporabljajte kopališke naprave glede na svoje znanje plavanja brez nevarnosti za svoje zdravje in življenje.
Kopanje je dovoljeno le na vodnih površinah, namenjenih kopanju, ki morajo biti ločene od vodnih površin, namenjenih športnim in prostočasnim dejavnostim.
»Ne pozabimo na varnost na ''črnih'' ali divjih kopališčih, v gramoznicah, jezerih, rekah, kjer se kopamo na lastno odgovornost. Ob lepem vremenu pritegnejo številne kopalce, vendar pa nimajo organiziranih služb za reševanje iz vode niti upravljavcev. Žal tudi reševalci ob takojšnjem ukrepanju na urejenih kopališčih ne morejo vedno rešiti življenja. Zaradi različnih ravni gladine in vodnih vrtincev so ta divja kopališča lahko za kopalce zelo nevarna,« opozarjajo policisti, ki ugotavljajo, da na žalost številni kopalci opozorilnih tabel z napisom Nezaposlenim dostop prepovedan! ali Kopanje na svojo odgovornost!, ki so postavljene ponekod, ne upoštevajo.
Izredno nevarne so zapuščene gramoznice, napolnjene z vodo, ki predstavljajo nevarnost za utopitve in jih nihče ne nadzira. Ponekod je voda globoka tudi do 15 metrov.
»Če opazite, da se nekdo utaplja, ne skačite brezglavo za njim v vodo. Če niste dober plavalec, bo vaš pogum lahko zaman, reševalci pa bodo morda morali namesto ene osebe reševati celo dve,« še svetujejo in dodajajo, da utapljajočemu lahko življenje reši že vaš klic na center za obveščanje (112) ali policijo (113).