Manj lačnih učencev
Poslanci koalicije so po sestanku s predstavniki humanitarnih in drugih nevladnih organizacij v začetku novembra napovedali podporo noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, s katero bi razširili krog upravičencev do brezplačnega šolskega kosila.
Ljubljana – Z novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev so v Združeni levici predlagali razširitev kroga upravičencev do brezplačnega šolskega kosila tudi na otroke iz družin, ki se uvrščajo v drugi in tretji dohodkovni razred. Predvidoma po prvem februarju prihodnje leto naj bi bili tako do polne subvencije šolskega kosila upravičeni tudi vsi otroci iz družin, v katerih mesečni dohodek na družinskega člana znaša med 180 in 360 evri.
Ta čas so do brezplačnih kosil v šoli upravičeni zgolj otroci iz družin, ki se uvrščajo v prvi dohodkovni razred. V septembru je bilo po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport na brezplačno šolsko kosilo prijavljenih 16.920 učencev. Na subvencionirano kosilo pa je bilo prijavljenih 25.908 učencev, katerih družine sodijo v drugi in tretji dohodkovni razred. Po sprejetju novele zakona bi bili tudi ti učenci upravičeni do brezplačnega šolskega kosila, za kar bo potrebno zagotoviti dodatnih 4,6 milijona evrov, pojasnjujejo na ministrstvu. Za subvencioniranje kosil učencev, katerih družine se uvrščajo v prvi dohodkovni razred, ministrstvo ta čas zagotavlja šest milijonov evrov na leto, za brezplačna kosila po novi ureditvi pa bi potrebovali dobrih deset milijonov evrov. Ob tem na ministrstvu pričakujejo, da se bo po uveljavitvi novele število prijav učencev iz omenjenih dveh dohodkovnih razredov povečalo. Podatkov o vseh učencih, katerih družine so uvrščene v drugi in tretji dohodkovni razred, na ministrstvu sicer nimajo. Kot pojasnjujejo, bo število učencev, ki so upravičeni do brezplačnega kosila, znano šele po tem, ko se bodo dejansko prijavili.
Letos bodo po ocenah ministrstva za subvencioniranje vse šolske prehrane namenili 26,6 milijona evrov. Sicer pa podatki o višini sredstev, ki jih ministrstvo zagotavlja za subvencioniranje šolske prehrane učencev, to je malic in kosil, kažejo, da so se sredstva v obdobju od leta 2008 do danes povečala za več kot štiristo odstotkov, so še dodali na ministrstvu.