V gorah še varnejši
Planinsko društvo Škofja Loka je v planinski koči na Lubniku in Blegošu namestilo avtomatska defibrilatorja, s čimer želijo obiskovalcem obeh točk zagotoviti večjo varnost na planinskih poteh.
Škofja Loka – Na Lubniku so minulo soboto ob postavitvi defibrilatorja pripravili manjšo prireditev za donatorje, ki so omogočili nakup obeh aparatov (vsak stane 2100 evrov). Zanju so prispevali v Zavarovalnici Triglav, Elektru Gorenjska, LTH Ulitkih in Knauf Insulationu. Predsednik Planinskega društva Škofja Loka Janez Pintar se jim je na Lubniku zahvalil za donacijo z željo, da bi defibrilator čim manj potrebovali, a če z njim rešijo eno samo življenje, je bil nakup upravičen. Odločitev o nakupu avtomatskih defibrilatorjev, ki v primeru srčnega zastoja z električnim sunkom spet požene srce, so loški planinci sprejeli lani, kajti tudi v hribih se zgodijo primeri, ko je treba oživljati.
Kako to naredimo in kako uporabimo defibrilator, je zbranim na Lubniku razložil inštruktor Boštjan Triler. »V Sloveniji se vsak dan zgodi šest do osem srčnih zastojev, z vsako minuto pa se možnost preživetja zmanjšuje. Z avtomatskim defibrilatorjem pa se da »kupiti čas« do prihoda reševalcev,« je dejal Triler. V primeru srčnega zastoja pokličemo številko 112 in začnemo s temeljnimi postopki oživljanja (masažo srca in umetnim dihanjem), uporabimo tudi defibrilator. Aparat že od začetka daje natančna navodila, kako ravnati. Ni ga mogoče zlorabiti, ker se sproži le v primeru, ko sam zazna srčno motnjo. Kot je še povedal Triler, je defibrilator kompatibilen z aparati nujne medicinske pomoči in helikopterske enote.
Na Lubniku se je že zgodil primer srčnega zastoja pri rednem obiskovalcu, pove izkušen planinec, podpredsednik PD Škofja Loka Jože Stanonik. Žal mu ni bilo pomoči, z defibrilatorjem pa bi mogoče preživel. V planinskem domu na Lubniku in v koči na Blegošu, ki ju ob koncih tedna obišče tudi do 1500 planincev, so z namestitvijo defibrilatorja želeli svojim obiskovalcem zagotoviti dodatno varnost. »Planinsko društvo ima petnajst planinskih vodnikov in vsi so usposobljeni za ravnanje z defibrilatorjem. Usposobili bomo tudi osebje obeh planinskih koč, septembra pa na Lubniku naredili prikaz uporabe defibrilatorja za klub Lubnikar, ki bo imel takrat občni zbor in ob takih priložnostih se zbere čez sto ljudi,« je še povedal Stanonik. Z Rudijem Zadnikom, članom upravnega odbora društva, dodajata, da je njihovo planinsko društvo med prvimi v Sloveniji opremilo svoji postojanki z defibrilatorjem.