Osemdeset let Valentina Omana
Eden od najbolj znanih koroških slikarjev sedanjega časa, koroški Slovenec Valentin Oman bo v ponedeljek, 14. decembra, star 80 let. Njemu v čast so v Koroškem muzeju modernih umetnosti v Celovcu odprli razstavo o likovnem opusu zavednega koroškega Slovenca, ki bo odprta do 10. januarja. Iz Celovca se bo razstava selila v dunajski Kuenstlerhaus, kjer bo odprta med 17. marcem in 24. aprilom, med 6. majem in 28. avgustom pa bo Omanova razstava na ogled v galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki.
Valentin Oman je bil rojen 14. decembra leta 1935 v Štebnu/St. Stefan pri Bekštajnu/Finkenstein v bližini Beljaka. Po končani osnovni šoli se je šolal v Marjanišču na Plešivcu/Tanzenberg nad Gosposvetskim poljem, kjer so se šolali številni slovenski izobraženci. Starši so računali, da bo duhovnik, vendar ga ta poklic ni mikal. Odšel je na Dunaj, kjer se je preživljal s priložnostnimi deli in študiral likovno umetnost. Slikarsko je zorel tudi na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Odločitev za samostojno umetniško pot je bila tvegana in težka. Sam se spominja, da je bilo prvo naročilo, ki ga je dobil, likovna oprema poslovilne vežice na celovškem pokopališču! Sedaj ustvarja v domačem Štebnu in na Dunaju. Njegova slikarska dela, ki vedno postavljajo v ospredje človeka, krasijo številne objekte na Koroškem in zunaj nje. Med vladavino deželnega glavarja Jorga Haiderja zaradi njegovega odnosa do Slovencev doma na Koroškem ni hotel sodelovati na nobeni razstavi. Molk je prekinil pred leti z razstavo v Beljaku. Valentin Oman je za svoje delo prejel mnoga avstrijska in slovenska priznanja in odlikovanja, med drugim tudi nagrado Prešernovega sklada.
V Zahomcu/Achomitz v Ziljski dolini je bil občni zbor slovenskega oziroma dvojezičnega športnega društva, v katerem so začeli športno pot mnogi znani avstrijski smučarski skakalci in kombinatorci. Poznavalci nordijskega smučanja se spominjajo olimpijskega zmagovalca Karla Schnabla pa Wallnerja, Milloniga, Wiegelleja, Grazerja. Njihovo tradicijo nadaljujejo mladi smučarski skakalci in kombinatorci s Tomažem Drumlom na čelu, ki je moral zaradi težav s fizično pripravljenostjo prekiniti z letošnjimi tekmovanji. Zahomčani imajo doma izvrstno urejen nordijski center, tekme pa prirejajo tudi v Alpski areni v Beljaku. Za predsednika so znova izvolili Martina Wiegelleja, ki vodi društvo že od leta 1985 dalje.