Prebežniki se lahko prosto gibljejo

Na Jesenicah se občasno pojavijo manjše skupine beguncev oziroma migrantov, ki želijo neorganizirano vstopiti v Avstrijo.

Jesenice – Do včeraj so z izrednimi vlaki iz Dobove skozi Jesenice v Avstrijo prepeljali že okrog 18 tisoč beguncev in migrantov, samo za konec tedna več kot 2600. Prevozi potekajo v dogovoru z avstrijskimi varnostnimi organi, na vlakih pa so prebežniki, ki so že registrirani in na Jesenicah sploh ne izstopijo.

Se pa v mestu občasno pojavijo manjše skupine beguncev oziroma migrantov, ki v Avstrijo želijo vstopiti sami, torej neorganizirano. Tem avstrijski varnostni organi vstopa čez jeseniški železniški mejni prehod ne dovolijo in jim vstop v Avstrijo zavrnejo. V soboto smo tako dobili informacijo, da naj bi se po mestu sprehajala skupina beguncev. Pri Bojanu Kosu s Policijske uprave Kranj smo preverili, ali informacija drži in kaj storijo policisti v takšnih primerih. Dejstvo je namreč, da imajo registrirani prebežniki dovoljenje za gibanje po naši državi za obdobje pol leta. Bojan Kos je povedal, da registriranim prebežnikom dejansko ni mogoče preprečiti, da bi se prosto gibali, vendar pa se doslej ni zgodilo, da bi kdo od njih želel ostati na Jesenicah. Vsi imajo namreč željo, da čim prej pridejo v Avstrijo in naprej v Nemčijo. Tako so se tudi omenjeni begunci oziroma migranti strinjali, da so jim policisti organizirali prevoz nazaj v notranjost Slovenije, od koder so prišli na Jesenice. Tudi poveljnik jeseniškega občinskega štaba civilne zaščite Igor Arh je dejal, da je takšnih primerov malo, gre bolj za skupinice po tri ali štiri begunce, ki pa jih policija napoti nazaj v notranjost države.

So pa begunski tokovi zelo nepredvidljivi in se lahko zgodi tudi kaj nepričakovanega, kot pred časom, ko je neorganizirano na Jesenice prišlo kar 115 prebežnikov. V primeru, da bi morali oskrbeti večjo skupino ali jim nuditi tudi začasno namestitev, so v pripravljenosti jeseniške humanitarne organizacije, Slovenske železnice pa so ponudile tudi prostor na železniški postaji, kjer bi lahko begunci pod streho in na toplem počakali na prevoz.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 1. julij 2014 / 07:00

Najboljši sosed v rokah sosedov

Bo razvpita prodaja Mercatorja hrvaškemu Agrokorju za seboj potegnila odpuščanja zaposlenih in še slabše čase za slovenske dobavitelje ali pa prevzem vendarle prinaša tudi nove priložnosti...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

S ceste v jarek

Tenetiše - V četrtek popoldne se je na regionalni cesti Golnik–Tenetiše zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 25-letni voznik. Med vožnjo proti Tenetišam je nenadom...

Tržič / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Želi več posluha za glasbo

Začetek leta je postal novi ravnatelj Glasbene šole Tržič Franci Podlipnik. Iskal bo možnosti za dodatne prostore in razširil ponudbo pri poučevanju instrumentov.

Šenčur / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodali delnice cestnega podjetja

Šenčur - Občina Šenčur je prodala 1059 delnic Cestnega podjetja Kranj. Njihova nominalna vrednost je 4,17 evra za delnico, cestno podjetje pa jih odkupilo po ceni 41,71 evrov, ta...

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Marjan Hafner je po rodu Škofjeločan, ki od nekdaj rad zahaja v hribe.

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Kranjska Gora potrebuje parkirišče

Z vodo so nekoliko bolj zadovoljni kot prej, skoraj vsi vprašani nasprotujejo gradnji in prodaji apartmajev v Jasni, želijo si boljšo trgovsko ponudbo.