Premalo zemljišč za razvoj
Kamniški svetniki so na oktobrski seji sprejeli težko pričakovani odlok o občinskem prostorskem načrtu, ki bistveno spreminja način urejanja prostora na celotnem območju občine. Nastajal je celih devet let, zato je župan Marjan Šarec dan sprejetja označil za zgodovinski dan.
Kamnik – Kot je razvidno iz obsežnega odloka, dve tretjini prostora občine Kamnik predstavlja gozd, četrtino prostora obsegajo kmetijska zemljišča, nekaj manj kot šest odstotkov pa stavbna. Skoraj 60 odstotkov stavbnih površin je namenjenih stanovanjem. Velik delež (17 odstotkov) stavbnih površin je namenjen tudi stavbnim zelenim površinam (parki, šport in rekreacija, pokopališča, obvodne površine, druge urejene zelene površine, površine za vrtičkarstvo), kar je velika izboljšava občinskega prostorskega načrta, ki bo dolgoročno pripomogla k izboljšanju kakovosti mestnih javnih površin. Nove gradnje bodo še bolj usmerjene v območja strnjenih naselij.
Za poslovne in proizvodne dejavnosti se namenja šest odstotkov stavbnih površin. »Ocenjujemo, da je delež premajhen in da bo treba za ustrezen gospodarski razvoj občine površinam gospodarskih in proizvodnih con nameniti večji delež. Delno je ta rezultat tudi posledica prestrukturiranja smodnišnice, ki je v namenski rabi v veliki meri namenjena centralnim dejavnostim. Takšna opredelitev pušča najširše možnosti za prihodnji razvoj območja smodnišnice. Zagotovo bo del prestrukturiranih površin smodnišnice v prihodnje namenjen tudi poslovnim dejavnostim, ki jih je v območje centralnih dejavnosti dopustno umeščati,« pravijo na občini. Z novim OPN je bilo iz nestavbnih v stavbna zemljišča spremenjenih 172,42 ha zemljišč, hkrati pa je bilo iz stavbnih v nestavbna zemljišča spremenjenih 206,94 ha zemljišč. »Čeprav bilanca sprememb kaže primanjkljaj stavbnih zemljišč, podrobnejša analiza pokaže, da je ključna sprememba stavbnih površin v nestavbne le navidezna, ne pa dejanska, saj gre za zmanjšanje stavbnih površin na območju Velike planine, kjer so bile v prostorskem planu opredeljene stavbne površine na območjih, ki dejansko niso bile zazidljive. Tako je nov občinski prostorski načrt dejansko opredelil kar velike spremembe površin v stavbna zemljišča, pretežno za namene stanovanjske gradnje in centralnih dejavnosti ter urejanja zelenih površin in površin za turizem,« je svetnikom opisala dr. Marija Tadeja Ježek, vodja občinske ekipe, ki je več let delala na tem projektu.
Odlok o občinskem prostorskem načrtu občine Kamnik bo v veljavo stopil predvidoma 21. novembra.