Bučni burek

O letošnji količini buč in njihovih pozitivnih učinkih sem že pisala v eni od prejšnjih številk. Pred kratkim sem bila v Komendi pri stricu na počitnicah, kjer nikoli ne manjka kulinarike. Tokrat me je starejši krajan naučil speči burek. Da bi bil burek malo drugačen od klasičnega in bolj v stiku s sezono zelenjave, sva za nadev uporabila bučke, ki so se izkazale za odlično izbiro.

Za bučni burek potrebujemo: za vlečeno testo: 0,5 kg pšenične moke, 2 žlici olja, pol žličke soli, 1 žlico kisa, 1 jajce, približno 2 dl mlačne vode; za nadev: 1,2 kg bučk, pol žličke mletega suhega česna, pol žličke karija, 1,5 žličke soli, ščep popra, 1 jajce, 1 kislo smetano. Dodatne sestavine: približno 0,5 dl sončničnega olja, 1 žlica margarine.

Najprej pripravimo vlečeno testo: moki dodamo olje, sol, kis in jajce. Postopoma dolivamo mlačno vodo ter zgnetemo vse sestavine v testo. Vodo dodajamo po potrebi do te mere, da je testo prožno. Testo oblikujemo v hlebček, ga premažemo z oljem in ga pustimo počivati približno 30 minut.

Za nadev bučam odstranimo sredinska semena. Narežemo jih na centimeter debele kocke. Narezane bučne kocke osolimo, popopramo, potresemo s česnom in karijem, dodamo kislo smetano ter razžvrkljano jajce. Nadev dobro premešamo.

Testo razdelimo na tri dele ter vsak del razvaljamo in ga razvlečemo. Testo razrežemo na tako velike dele, kolikor imamo velik pekač. Na pooljen pekač položimo prvo plast testa, nanj enakomerno razporedimo dve žlici nadeva. Na nadev položimo novo plast testa in postopek ponavljamo, dokler nam ne zmanjka vseh sestavin. Vsako tretjo plast testa na tanko premažemo z oljem. Zaključimo z dvema plastema testa, ki ju premažemo z oljem. Sestavljen burek po vsej površini z nožem večkrat prebodemo. Burek postavimo v ogreto pečico in pečemo na 200 °C približno eno uro oziroma toliko časa, da se po vrhu lepo zapeče. Pečenega vzamemo iz pečice, po vrhu ga prepikamo z vilicami in premažemo z margarino. Burek pustimo počivati 30 minut, da se nekoliko ohladi in dobi kompaktnost.

Nasvet: med nadev lahko dodamo še sesekljano čebulo, začimbe, kot sta drobnjak, peteršilj … Skratka, začinimo ga po svojem okusu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 18. maj 2007 / 07:00

Kranj bodo vodili moški

Kranj - V tem tednu je župan Damijan Perne uradno imenoval še dva podžupana, Bojana Homana in Staneta Štrausa. Igor Velov to funkcijo opravlj...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 2. marec 2015 / 13:10

Grožnje in bel prah za izvršitelja

Kamniški izvršitelj Marijan Hojs je v ponedeljek prejel pisemsko ovojnico z belim prahom, zaradi česar se je v središču Kamnika odvila intervencija, ki je za nekaj ur precej ovirala promet.

Šport / ponedeljek, 2. marec 2015 / 13:09

Markač domov prinesel bronasto odličje

Kranjčan Juš Markač se je izkazal na balkanskem prvenstvu v karateju.

Železniki / ponedeljek, 2. marec 2015 / 13:01

Ko se hiša kar strese ...

Hrup in vibracije zaradi pasu granitnih kock na regionalni cesti v Železnikih že vrsto let jezijo najbližje sosede. Občina bo letos naročila idejno zasnovo za ustreznejšo ureditev tega odseka.

Nasveti / ponedeljek, 2. marec 2015 / 12:53

Mož z opazovalno kupolo

Možic (1602 m) – Soriška planina s svojimi štirimi vrhovi predstavlja idealen teren za pohajkovanje v vseh letnih časih. Poleti tam gori lahko nabiramo zdravilne rožice, pozimi smučamo, krpljamo ali h...

Nasveti / ponedeljek, 2. marec 2015 / 12:50

Med biatlonci

Imam novo igračo. Didaktično. Napisal jo je Sigi Heinrich, legendarni komentator Eurosporta, 2006 dobitnik nagrade Biathlon Award in nagrade nemške televizije za poročanja z olimpijade v Pekingu 20...