Kontrolirali so motoriste
Gorenjski policisti so minuli konec tedna opravljali poostren nadzor nad vozniki motornih koles.
Kranj – V sklopu vseslovenske akcije so tudi gorenjski policisti minuli konec tedna poostreno nadzorovali voznike motornih koles. V petek so policisti opravljali poostren nadzor na območju občin Kranjska Gora, Jesenice in Žirovnica, kjer posebnih odstopanj niso zabeležili. Kontrole so postavili na nevarnejših odsekih, kjer je v preteklosti že prihajalo do hujših prometnih nesreč ali pa so znani po nevarni vožnji. Policisti pa so nadzorovali predvsem hitrost, psihofizično stanje voznikov, uporabo zaščitne čelade in tehnično brezhibnost vozil.
Po zadnjih informacijah policistov posebej izstopajočih nepravilnosti med motoristi ni bilo, koliko so jih zaustavili med preventivno akcijo, pa še nimajo podatka. Kot je poudaril tiskovni predstavnik policijske uprave Kranj Bojan Kos, so zaradi povsem obrabljene zadnje pnevmatike na območju Bleda obravnavali motoristko, ki so jo tudi izločili iz prometa. Kot še dodaja Kos, se vzroki za nesreče s poškodbami skozi leta praktično niso spremenili: »Najpogostejši so še vedno povezani s hitrostjo, nepravilno stranjo in smerjo vožnje ter nepravilnim prehitevanjem, botrujejo pa jim tudi uporaba telefonov, alkohol in utrujenost. Vsi ti vzroki pa so tisti, na katere lahko vplivamo s počasnejšo, bolj umirjeno in pravilno vožnjo po cesti, brez motenj telefonov, prisotnosti alkohola in spočiti.«
Letošnje leto je sicer na področju prometne varnosti nekoliko slabše od lanskega, saj se je do 8. avgusta na Gorenjskem zgodilo 1.720 prometnih nesreč, kar je 168 več kot v istem obdobju lani. V nesrečah je osem udeležencev izgubilo življenje, lani v istem obdobju štirje, 57 udeležencev v prometu se je huje poškodovalo, lani pa 48.
Vozniki motornih koles veljajo za bolj ogrožene udeležence v prometu, ki so bili udeleženi v 38 prometnih nesrečah, od tega so jih 23 povzročili. V nesrečah pa sta dva poškodbam tudi podlegla. Kot sporočajo s policijske uprave Kranj, so najpogostejši vzroki prometnih nesreč še vedno neprilagojena hitrost, nepravilna stran vožnje in izsiljevanje prednosti. Kot zaključuje Kos, je poseben podatek dejstvo, da so policisti na 3.200 kilometrih gorenjskih cest v letošnjem letu zabeležili že kar 13 tisoč prometnih prekrškov, največ zaradi hitrosti, veliko pa tudi zaradi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo, še vedno pa tudi zaradi neuporabe varnostnega pasu in alkohola.