Tudi slepi so lahko dobri delavci
V Kamniku je nedavno gostoval evropski projekt Knjižnica slepih in slabovidnih z delavnico o možnostih zaposlovanja vseh, ki imajo težave z vidom.
Nevlje – Knjižnica slepih in slabovidnih je evropski projekt, ki ga Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije skupaj z Geodetskim inštitutom Slovenije izvaja že zadnjih osemindvajset mesecev, z eno od delavnic na temo zaposlovanja pa so pred dnevi gostovali tudi v Nevljah, v prostorih podružnične šole OŠ Frana Albrehta.
Delavnica je bila namenjena delodajalcem za zaposlovanje slepih in slabovidnih pa tudi vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z osebami, ki imajo težave z vidom, z njo pa organizatorji skušajo razbiti tudi številne tabuje, povezane s tem področjem. »Tabujev na tem področju je zelo veliko, včasih tudi šikaniranja. Če nimamo vida, še ne pomeni, da smo intelektualno manj sposobni. Da so slepi lahko le telefonisti, je že davno preživeto dejstvo. Slepi in slabovidni danes brez težav rokujejo z računalnikom, pišejo in opravljajo številne poklice – če le imajo voljo in zaključijo šolanje, lahko najdejo zaposlitev po različnih službah, vse do ministrstva, kot nam je na svojem lastnem primeru pokazal dr. Luj Šprohar, ki je zaposlen na Direktoratu za zdravstveno varstvo kot pomočnik direktorja. Sicer pa moramo danes na slepoto gledati kot na funkcionalno oviranost, kar pomeni, da ko smo starejši, funkcioniramo lahko zelo podobno kot slabovidni. Vsak od nas torej rabi nekaj znanja s tega področja,« nam je na delavnici povedal Roman Rener z Geodetskega inštituta Slovenije.
Udeleženci delavnice so se najprej seznanili s projektom Knjižnica slepih in slabovidnih, posebnostmi pri delu s slepimi, kot jih vidimo videči, in možnostmi zaposlovanja oseb, ki imajo težave z vidom, nato pa so tudi sami preizkusili številne pripomočke, ki slepim in slabovidnim danes lahko olajšajo delo in življenje. Poleg bele palice in psov vodnikov so tu še najrazličnejše lupe, govoreče aplikacije, teleskopska očala, najrazličnejše svetilke in filtri, prilagojeni računalniški programi, prilagojeni zasloni in brajeva vrstica, zvočne knjige in mnogo drugega.