Po smukačih na Streifu še tekači

Rekreativci imajo radi izzive. Dokaz za to je tudi peti tek Streif vertikal up v Kitzbühlu. Tekli so po isti progi, kot smučajo smukači, le v nasprotni smeri. Primerjava: smukači zanjo potrebujejo manj kot dve minuti, tekači dobre pol ure. Na startu so bili tudi Gorenjci.

Kranj – Tisoč tekačev. Pred njimi 3.312 metrov dolga proga z 860 metri višinske razlike. Povprečen naklon je 27 odstotkov, v najstrmejšem delu, zloglasni Mišnici, doseže celo 85 odstotkov ali 40,4 stopinje. To je tekma Streif vertikal up, ki je v Kitzbühlu v Avstriji petič potekala zadnjo soboto v februarju. Start je bil ob pol sedmih zvečer.

Tekači so morali kar se da hitro priti od cilja do starta slavne smukaške proge. Smukači za spust po njej potrebujejo manj kot dve minuti, tudi časi tekačev v nasprotni smeri so izvrstni. Tekma je bila izziv za številne rekreativce. Najhitrejši je bil Avstrijec Christian Hoffmann, nekdanji tekač na smučeh. V cilju je bil s časom 30 minut in 49 sekund. Izkazali so se tudi Gorenjci. Nejc Kuhar je bil četrti (33:07), Matjaž Mikloša deseti (35:47) in Simon Novak enajsti (36:05). Med ženskami je Petra Mikloša osvojila peto mesto (46:46).

»Tekma mi že od prve izvedbe predstavlja izziv, ker je nekaj posebnega, skoraj edinstvena v naši širši okolici. Ker se je termin doslej vedno prekrival s kakšno pomembno tekmo v turnem smučanju, sem se z njo spopadel prvič in verjetno ne zadnjič,« je povedal Nejc Kuhar. Za takšne čase je potrebno biti ne le dobro kondicijsko pripravljen, temveč se proge lotiti tudi primerno opremljen. Pomembno vlogo je imela obutev, konkretneje dodatki (žebljički, dereze), ki so omogočali vzpon prek poledenelih strmin do cilja. Kuhar je pojasnil: »Ključ, da prideš čim hitreje do vrha, je vrhunska pripravljenost, dobra tehnika in pravilna izbira obutve oz. derez.« »Tehnično ekstremno zahtevna, v mnogih pogledih celo nevarna, ampak z zelo dobro udeležbo in še boljšim vzdušjem ob progi. Moj občutek v cilju: preživel sem.« Tako pa je tekmo v nekaj besedah opisal Bojan Ambrožič, še en udeleženec z Gorenjskega, ki je bil po zdrsu na koncu 83. s časom 45:07. Tekmo je spremljalo veliko gledalcev, kot je ob tem dodal Kuhar, je ta vzpon poleg svetovnega pokala v smučanju postal najpomembnejši športni dogodek v kraju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Ekstremizem na pohodu

Ekstremizem v športu je nekaj, kar preziram, čeprav nimam razloga za to. Če gremo v potankosti, potem si moramo priznati, da je vsak vrhunski šport nekakšen ekstrem, ampak tu ni stran, na kateri bi pi...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

S ceste v jarek

Tenetiše - V četrtek popoldne se je na regionalni cesti Golnik–Tenetiše zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 25-letni voznik. Med vožnjo proti Tenetišam je nenadom...

Tržič / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Želi več posluha za glasbo

Začetek leta je postal novi ravnatelj Glasbene šole Tržič Franci Podlipnik. Iskal bo možnosti za dodatne prostore in razširil ponudbo pri poučevanju instrumentov.

Šenčur / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodali delnice cestnega podjetja

Šenčur - Občina Šenčur je prodala 1059 delnic Cestnega podjetja Kranj. Njihova nominalna vrednost je 4,17 evra za delnico, cestno podjetje pa jih odkupilo po ceni 41,71 evrov, ta...

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Marjan Hafner je po rodu Škofjeločan, ki od nekdaj rad zahaja v hribe.

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Kranjska Gora potrebuje parkirišče

Z vodo so nekoliko bolj zadovoljni kot prej, skoraj vsi vprašani nasprotujejo gradnji in prodaji apartmajev v Jasni, želijo si boljšo trgovsko ponudbo.