
Smodnišnica v maketi
V Medobčinskem muzeju Kamnik so predstavili maketo nekdanje kamniške smodnišnice, ki so jo v sodelovanju z Mladinskim centrom Kotlovnica izdelali štirje nemški prostovoljci. Zdaj večinoma zapuščeno območje je zelo veliko, zamisli za revitalizacijo pa v Kamniku ne manjka.
Kamnik – V Medobčinskem muzeju Kamnik bo še vse leto 2015, ki je namenjeno ohranjanju industrijske dediščine, na ogled razstava Kam so šle vse fabrike?, s katero je avtor Marko Kumer predstavil sedem nekdaj največjih kamniških tovarn in njihove usode. Vsak mesec pa bodo vsaj en večer podrobneje posvetili eni od njih. Mesec februar je tako namenjen Kemijski industriji Kamnik ali nekdanji kamniški smodnišnici, ki pa je odslej na ogled tudi v maketi.
V Mladinskem centru Kotlovnica zadnje pol leta delajo štirje mladi Nemci, ki so se pridružili projektu Gunpowder City – mesto smodnika, podprtega s strani programa Evropske prostovoljne službe. Njihova glavna naloga v prvem delu projekta je bilo izdelati maketo celotnega območja. »Nihče od nas do nedavnega sploh ni vedel, kako zelo veliko območje to je in kaj vse se sploh nahaja za zidom. Mladi Nemci so z maketo predstavili kar 108 objektov, ki so bili v smodnišnici, s pomočjo ekrana pa si posamezne stavbe lahko ogledamo tudi na fotografijah. Situacija na območju nekdanje smodnišnice je v tem trenutku zelo kompleksna. Stroji se razprodajajo v tujino in objekti se zato lahko spraznejo v pičlih nekaj mesecih, po drugi strani pa različni akterji (podjetje KIK v stečaju, lastnik Iskra Mehanizmi, občina …) ne naredijo nič. S tem se dela ogromna gospodarska škoda, a morda je to tudi dobro, vsaj dokler ne vemo, kaj bi s tem območjem v Kamniku sploh radi,« nam je povedal Goran Završnik, predsednik KD Pride možic, ki skuša združiti različne interese, povezane z območjem nekdanje smodnišnice.
Izdelava makete je bil le prvi del projekta mladih Nemcev, zdaj pa se bodo posvetili izdelavi vizije. Ta se bo pridružila številnim bolj ali manj že dodelanim vizijam, ki v Kamniku krožijo zadnja leta. Predstavili in soočili jih bodo prihodnji petek, 20. februarja, ob 18. uri, ko na Gradu Zaprice v sodelovanju z Domom kulture Kamnik pripravljajo javno tribuno o perspektivah prostora nekdanje smodnišnice.