Lani rekorden obisk gradu
Na Blejskem gradu so lani našteli za petino več obiskovalcev kot leto prej. Letos načrtujejo prenovo nekaterih grajskih prostorov, v katerih bodo med drugim uredili spominsko sobo Arnolda Riklija ob 160. obletnici njegovega prihoda na Bled.
Bled – V Zavodu za kulturo Bled se lahko pohvalijo z rekordnim obiskom gradu v lanskem letu, saj so našteli kar 316.223 obiskovalcev oziroma dvajset odstotkov več kot leto prej. Število domačih obiskovalcev se je povečalo za sedem odstotkov in jih je bilo lani skupaj 18 odstotkov. Med tujimi obiskovalci pa jih je bilo največ iz Južne Koreje, in sicer 19 odstotkov, iz Velike Britanije 11 odstotkov ter z Japonske in iz Italije pet odstotkov. Sledijo jim turisti iz ZDA, Izraela, Nemčije, Madžarske, Rusije in Hrvaške.
Povečanje obiska pripisujejo predvsem številnim promocijskim aktivnostim in bogatemu programu prireditev, ki jih je bilo lani več kot sedemdeset. Veliko število obiskovalcev vsako leto pritegneta tudi Festival Bled in Okarina etno festival Bled. Festival Bled so prvič pripravili pred dvajsetimi leti, Okarina pa ima že 25-letno tradicijo. Ob obletnicah bodo pri zavodu za kulturo, ki oba festivala podpira že od svojega začetka, pripravili bogat program koncertov. Na gradu bodo letos zaznamovali še eno visoko obletnico, in sicer 160. obletnico prihoda Arnolda Riklija na Bled, ki pomeni začetek blejskega in slovenskega zdraviliškega turizma. V spomin na Arnolda Riklija bodo odprli njegovo spominsko sobo na Blejskem gradu, poleti pa bodo izvedli še dvomesečni program dnevne animacije za goste in domačine, ki se bo na Bledu in v okolici odvijal po Riklijevih metodah in načelih. »Program pomeni nadaljevanje projekta Zdravilstvo A. Riklija v sodobni preobleki, katerega prvi del smo končali lani in zanj delno pridobili tudi evropska sredstva,« so pojasnili v blejskem zavodu za kulturo.
V prenovljenem okroglem stolpu bodo poleg Riklijeve spominske sobe uredili še informacijsko točko Muzeji Gorenjske. V njej bodo obiskovalcem ponudili ideje za obisk drugih krajev in muzejev na Gorenjskem. Še ta mesec pa naj bi se lotili tudi prenove ostrešja muzejske zgradbe in doslej neizkoriščeno podstrešje pod njim preuredili v večnamenski prostor, namenjen predavanjem, predstavitvam, razstavam in podobnemu. »Z novo podstrešno dvorano bomo razbremenili Viteško dvorano, ki je bila doslej edini dvoranski prostor na gradu, in jo v večji meri namenili protokolarnim dogodkom, banketom in porokam,« so razložili v zavodu za kulturo. Poleg tega želijo urediti še zadnjo, to je severno dostopno grajsko pot iz smeri Višc do parkirišča. Načrtujejo, da bodo vsa dela končali do konca maja, ko se začne glavna sezona obiskov in bodo na Blejskem gradu gostili že 9. Srednjeveške dneve.
Med letošnjimi novostmi so pri zavodu za kulturo izpostavili še tipni vodič po zbirkah Blejskega gradu v braillevi pisavi, ki bo slepim in slabovidnim omogočal samostojno spoznavanje vsebin zbirk, razumevanje predmetov in vsebin. Dopolnili ga bodo z glasovnimi informacijami in z maketo Blejskega gradu v 3D-tehniki.