Balkanski copat na poti na Islandijo
Na Jesenicah se začenja projekt, v sklopu katerega bodo ženske ustvarjale balkanske copate na sodoben način, dolgoročni cilj pa je prodaja na islandskem trgu.
Jesenice – Na Jesenicah se začenja projekt Balkanski copat, ki bo povezal Jesenice, Ljubljano in Islandijo. Projekt vodi jeseniško društvo UP v sodelovanju z dekleti iz zavoda Oloop iz Ljubljane, ki so na Jesenicah uspešno razvile že projekt Razkrite roke, v katerem so se priseljenke, ki živijo na Jesenicah, izpopolnjevale v spretnosti ročnih del, nastali pa so tradicionalni izdelki, nadgrajeni z modernim oblikovanjem.
V projektu Balkanski copat bodo izhodišče raziskovanja in ustvarjanja copati, ki jih priseljene ženske nosijo v spominu in so se jih naučile izdelovati kot deklice od svojih ženskih prednic. A dediščino balkanskega copata bodo nadgradili s sodobnim oblikovanjem, obenem pa bodo v projekt vključili spoznavanje islandske kulture in njenih tržnih zakonitosti; nastal naj bi copat, prilagojen za islandski trg. »Na srečanjih bodo izvorni balkanski copati doživljali subtilno transformacijo – posodabljanje, srečanje z islandskim kulturnim izročilom ter povezavo v pisano in obenem enotno kolekcijo izdelkov,« so povedali v zavodu Oloop. Tako bo v projektu sodelovala mentorica iz Islandije, ki bo predstavila islandsko tekstilno dediščino in oblikovanje, s poudarkom na tradicionalnih in sodobnih islandskih copatih. »Čeprav je povezava z Islandijo na prvi pogled malce nenavadna, pa imamo tako Slovenija kot države zahodnega Balkana z njo veliko skupnega – vsaj kar se ljubezni do tekstila, ročnega dela, volne ter uporabe copat tiče,« so povedala dekleta iz Oloopa. V projekt vabijo vse generacije žensk, ki imajo tekstilno ročno delo rade, so se pripravljene učiti in predajati znanje drugim ter jih druženje veseli. Srečanja bodo brezplačna in namenjena manjši, petnajstčlanski kulturno mešani skupini žensk, ki se bo celo leto družila v Hiši sreče na Jesenicah. Kreativne delavnice se bodo začele 21. januarja in bodo trajale do oktobra v dopoldanskem času, dvakrat mesečno, z daljšim poletnim odmorom. Cilj projekta je nastanek raznovrstnih copat in obenem enotne serije copat, ki jih bodo predstavili tako v Ljubljani kot v Reykjaviku. Dolgoročni cilj pa je prodaja balkanskih copat na islandskem trgu in živahna kulturna izmenjava med Slovenijo in Islandijo na področju tekstilnega oblikovanja. Projekt financira Norveški finančni mehanizem in finančni mehanizem Evropskega gospodarskega prostora.