V duhu Davorina Jenka
V Cerkljah so v nedeljo s spominskim koncertom obeležili 100. obletnico smrti slovenskega skladatelja Davorina Jenka, ki bi bil ponosen na bogato pevsko in glasbeno ustvarjalnost, ki jo negujejo v Cerkljah.
Cerklje – Na včerajšnji dan, 25. novembra, pred stotimi leti je v Ljubljani umrl slovenski skladatelj in cerkljanski rojak Davorin Jenko. Obletnico so tamkajšnji kulturni delavci letos zaznamovali z vrsto prireditev, vrhunec pa je bil vsekakor nedeljski spominski koncert z naslovom Blagor mu, ki se spočije, na katerem so predstavili bogato glasbeno in zborovsko ustvarjalnost, ki ima v Cerkljah že dolgoletno domovinsko pravico. Štirje zbori, oktet in pihalni orkester so v program uvrstili izbor pesmi, ki jih je na svoji dolgoletni ustvarjalni poti uglasbil Jenko.
Večer so s pesmijo Frana Cegnarja Na grobih odprli pevci Komornega moškega pevskega zbora, ki nosi skladateljevo ime. Simbolično, saj gre za eno njegovih najbolj znanih otožnic, s katero se je pred stotimi leti zbor Glasbene matice poslovil od Davorina Jenka, ko so ga na ljubljanskih Žalah položili k zadnjemu počitku. Kot je v nagovoru povedal Janez Močnik, je takratna oblast ob skladateljevem grobu prepovedala vsakršne govore, saj je Jenko po več kot štiridesetih letih bivanja v Srbiji postal državljan Srbije. Delegacija z županom Francem Čebuljem, Danijelo Močnik in Branetom Jagodicem je ob tem položila venec na spomenik skladatelju v središču Cerkelj.
Potem ko je Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka pod vodstvom Jožefa Močnika med drugim izvedel še dve uglasbitvi Jenkovih pesmi, je v nadaljevanju navdušil Mladinski pevski zbor OŠ Davorina Jenka z zborovodkinjo Irmo Močnik, v nadaljevanju je na oder stopil Cerkveni ženski pevski zbor Andreja Vavkna z Damijanom Močnikom, Šenturški oktet z umetniškim vodjem Brankom Jagodicem pa je med tremi skladbami izbral tudi Prešernovo Zdravljico, ki jo je prvi uglasbil prav Davorin Jenko. Sledil je Cerkveni mešani pevski zbor Andreja Vavkna z Damijanom Močnikom, Godba Cerklje pa je vnesla nekaj borbenega duha in nežne melodije hkrati s skladbama Strunam in najbrž Jenkovo najbolj znano Naprej. Ob zaključku je navdušil združeni zbor skoraj stotih pevk in pevcev s priredbo znane pesmi Lipa in vrhuncem večera Zborom ciganov iz opere Vračara. Damijana Božič Močnik je skrbela za klavirsko spremljavo. Skladatelj bi bil navdušen nad bogato zborovsko in glasbeno tradicijo v Cerkljah, saj bi težko našli občino v Sloveniji s toliko pevci na prebivalca.