Jutra ob televiziji še daljša
Oddajo Dobro jutro bodo od 30. novembra naprej podaljšali za eno uro, tako da bo na sporedu vsak dan med 7.00 in 10.10.
»Oddaji se obeta nekaj novosti, kljub temu pa ostaja takšna, kot jo gledalci poznajo. Še naprej bomo zjutraj širili pozitivno energijo in dobro razpoloženje za ves dan,« napoveduje urednik Rok Smolej, ki nam je med drugim zaupal tudi, da zna biti priprava oddaje v zgodnjih jutranjih urah včasih precej adrenalinska, še zlasti, če gostje zaspijo ali zamudijo, jutro zamenjajo za večer, po nesreči zavijejo na radio namesto na televizijo …
Oddaja Dobro jutro bo po novem uro daljša. Kakšne spremembe se ji še obetajo?
»Največji poudarek bo še vedno na svetovalnih vsebinah. Gledalcem ponujamo zdravstvene, finančne, pravne, nepremičninske, kuharske, vrtnarske nasvete. Vsebinsko bomo oddajo obogatili s terenskimi vklopi v živo. Vedno bomo v središču jutranjega dogajanja: terenska ekipa se bo v živo javljala z različnih prizorišč in pred mikrofon povabila zanimive sogovornike. Gledalci bodo imeli še več priložnosti za sodelovanje v oddaji. Želimo namreč, da sooblikujejo televizijski program, kar je nenazadnje tudi sodobni televizijski trend. Seveda pripravljamo tudi nove rubrike, pobrskali bomo po televizijskem arhivu, pripravljamo zanimiva jutranja soočenja, posebno jutranjo terensko nagradno igro, enkrat na teden bodo gledalce prebujali tudi gostujoči voditeljski obrazi … Veseli smo tudi, da bomo gledalce lahko pozdravili iz prenovljenega studia.«
Priprava oddaje bo torej še večji zalogaj za celotno ekipo. Kako pravzaprav poteka delo? Koliko članov šteje ekipa?
»Ura dodatnega živega programa na dan zahteva veliko dela, priprav in svežih idej; nenazadnje je triurna 'živa' oddaja tudi velik produkcijski in izvedbeni zalogaj. Odgovorna urednica je dr. Ljerka Bizilj, v ljubljanski ekipi sodelujejo voditeljice in redaktorice Ana Tavčar, Tanja Postružnik, Katja Tratnik, Polona Fabič in Urška Vahtar. V oddajo se vrača tudi voditeljica in redaktorica Maruša Ofak. Seveda so tu še naše novinarke ter celotna tehnična in izvedbena ekipa. Vsebinsko se oddaje oblikujejo na redakcijskih sestankih, ko z odgovorno urednico premlevamo sveže ideje, iščemo zanimive teme, izbiramo aktualne dogodke in komentiramo pretekle oddaje.«
Verjetno je potrebnega precej usklajevanja, saj oddajo pripravljate v sodelovanju s koprskim in mariborskim studiom …
»S koprskimi in mariborskimi kolegi se dobro dopolnjujemo, predvsem v smislu regijske pestrosti. Skupaj poskrbimo, da v naši oddaji najdejo mesto dogodki in ljudje z različnih koncev Slovenije. V Kopru se trudita Sabina Francek in Karin Sabadin, v Mariboru Eva Stavbar in Matej Korošec. Izjema so ponedeljki, ko oddaja poteka samo iz ljubljanskega studia.«
Kdaj morate biti zjutraj na Kolodvorski?
»Vsi nas sprašujejo okoli jutranjega vstajanja, a je to še najmanjši izziv. Bolj se ukvarjamo s tem, kako iz dneva v dan narediti vsebinsko zanimivo oddajo. Voditelji sicer vstajamo okrog štirih zjutraj, približno uro kasneje smo že na televiziji, sledijo še zadnje priprave, garderoba in maska. Tudi tehnična ekipa vstaja navsezgodaj zjutraj.«
Oddaja Dobro jutro velja za valilnico kadrov. Ali imate zato več dela, ker sodelujete s novinarskimi začetniki?
»Na to vprašanje bi lažje odgovorila odgovorna urednica. Delo z začetniki seveda zahteva dodaten angažma. Po eni strani so pri novinarskem delu izkušnje odločilne, po drugi strani pa se televizijci nikoli ne nehamo učiti. Narava novinarskega dela se spreminja. V našem uredništvu se novinarji učijo tudi drugih televizijskih spretnosti: montaže, snemanja … Vsak novinec pa v naši redakciji začne na začetku, najprej z jutranjimi dežurstvi, anketami …«
Vaša oddaja ima razmeroma dobro gledanost. Ali k temu prispeva še kaj drugega kot dejstvo, da gre za edini jutranji program na slovenskih televizijah?
»Res je, da smo edina jutranja oddaja na slovenskih televizijah, kar pa ne pomeni, da konkurenca v jutranjih urah počiva. Visok delež gledalcev nikakor ni samoumeven. Vsak dan znova se borimo za njihovo pozornost in zaenkrat nam dobro uspeva. Ves čas razmišljamo, kako oddajo še izboljšati. Ugotavljamo, da zjutraj gledalce najbolj prepričajo svetovalne vsebine. Seveda ne smejo manjkati servisne informacije in jutranja poročila, ki jih prav tako pripravljamo v našem uredništvu. Gledalci tudi pogosto sprašujejo, zakaj oddaja Dobro jutro nima ponovitve. Verjamemo, da bi bile naše vsebine zanimive tudi za gledalce, ki zjutraj zaradi različnih obveznosti ne morejo gledati televizije.«
Verjetno se pri snovanju oddaje v zgodnjih jutranjih urah zgodi tudi kaj nepričakovanega; gostje lahko zaspijo ali pa zamudijo, saj se je zjutraj težko prebiti v Ljubljano … Kako rešujete takšne zaplete?
»Dogaja se marsikaj. Res se včasih zgodi, da kdo zaspi ali zamudi, pripeti se celo, da gosti namesto ob osmih zjutraj pridejo na televizijo ob osmih zvečer, nekateri pa po nesreči namesto na televizijo zavijejo na radio in podobno. Zgodilo se je že, da voditeljica zaradi novozapadlega snega ni mogla do Ljubljane, zato jo je zjutraj morala nadomestiti druga voditeljica. Pri oddaji v živo je pač treba biti pripravljen na vse. Takšne situacije seveda zahtevajo veliko iznajdljivosti celotne ekipe, a pri oddaji v živo je pač treba biti pripravljen na vse. Trudimo pa se, da zaradi takšnih in drugačnih zapletov gledalci niso nikoli prikrajšani za dober program.«