Vlada v boj proti "tajkunom"

Vlada predlaga državnemu zboru spremembe zakona o prevzemih in zakona o bančništvu.

Ljubljana – Slovenska vlada je v sredo kot dodatni točki dnevnega reda obravnavala in sprejela predloge sprememb dveh zakonov, s katerimi naj bi zajezila menedžerske prevzeme družb na podlagi bančnih posojil, za katere se kot garancije uporabljajo delnice družb, ki se prevzemajo. Tako je na predlog Ministrstva za gospodarstvo sprejela predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o prevzemih, ki prinaša prepoved zastave vrednostnih papirjev ciljne družbe, kar naj bi bilo v zaščito interesov vseh in še posebej manjšinskih delničarjev, za enakost njihove obravnave, določitev pravične cene, obveznost prevzemne ponudbe, varstvo pridobljenih pravic, pravno varstvo, transparentnost prevzemnega postopka, obveščanje vseh strank, posebno predstavnikov zaposlenih, o vseh ključnih elementih, povezanih s prevzemno ponudbo, transparentnost obrambnih struktur. Na predlog Ministrstva za finance pa je bil sprejet predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o bančništvu, katerega cilj je, dopolniti sedaj veljavne določbe na način, da bo za posojilojemalce v določenih, s predlagano dopolnitvijo zakona natančno opredeljenih primerih oteženo pridobivanje kreditov pri slovenskih bankah. Dopolnitev se namreč nanaša na kredite, najete za financiranje nakupa deležev ali delnic gospodarskih družb, ki so predmet prevzema, ob tem pa posojilojemalec banki v zavarovanje kredita zastavi taiste delnice – torej tiste, katerih nakup se neposredno ali posredno financira z najetim kreditom. Oba predloga zakonov je vlada poslala v skrajšan parlamentarni postopek, kar pomeni, da naj bi jih državni zbor obravnaval in sprejel že prihodnji mesec.

Čeprav so vroče politične debate v teh dneh napovedovale ukrepe v tej smeri, pa so omenjeni predlogi bili v javnosti sprejeti s precejšnjim presenečenjem in številnimi kritikami na račun premišljenosti predlaganega. Predvsem se opozarja na to, da bodo s tem onemogočeni domači prevzemi in torej utegnejo postati slovenske družbe predvsem plen tujcev, v zelo neenakopravnem položaju pa naj bi se znašle tudi domače banke. Ukrepi bi, tako opozarjajo, utegnili zelo močno vplivati na borzne cene delnic, v bankah pa naj bi se podražila posojila. Neuradno je slišati, da z ukrepi s omenjenima predlogoma še ni konec, saj naj bi spremenili tudi Zakon o gospodarskih družbah in celo davčno zakonodajo.

Kaj vse to pomeni za najbolj odmeven menedžerski prevzem Merkurja, ki je v teku, nam v Merkurju niso želeli komentirati, v LIP Bled, kjer je sicer prevzem praktično zaključen, pa direktorja Burje nismo mogli dobiti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 24. januar 2012 / 07:00

Rokava Koper in Olimpija v finalu

Koper, Ljubljana – Branilec naslova pokalnega tekmovanja se je moral za zmago in uvrstitev v finale kar močno potruditi. Kranjčani so imeli pred tem srečanjem tri zadetke prednos...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Množični shod za boljše plače

Po oceni organizatorjev se je delavskega shoda v Ljubljani udeležilo okoli 70 tisoč ljudi.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Slovo od vrtnih del

Rast v naravi se ustavlja in tudi trajnice se pospešeno pripravljajo na zimski počitek.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Vzdržljivi in pisani materiali

Otroška soba naj bo vzdržljiva in lepa na pogled. Če je le mogoče, naj si otrok sobo izbere sam.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Sestavljen dnevni prostor

V dnevni sobi nova kaminska peč za mrzle zimske dni.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Kako energetsko varčna je vaša hiša

Ob različni porabi goriva v različnih stavbah, se ljudje večkrat vprašujemo, ali je poraba energije za naš primer ustrezna ali ne. Kako izbrati pravi kriterij?