
Zbrali podpise za razpis referenduma
Civilna iniciativa proti gradnji plinovoda Južni tok skozi občino Kranjska Gora je županu Juretu Žerjavu predala podpise, s katerimi začenjajo postopek za razpis referenduma proti plinovodu.
Kranjska Gora – Civilno iniciativo, ki se bori proti degradaciji prostora, ki jo za Zgornjesavsko dolino predstavlja načrtovana gradnja tako imenovanega Južnega toka, sta konec junija ustanovila tamkajšnje Društvo za naravo – Jalovec in Društvo invalidov Kranjska Gora. »Vlada je pred časom podpisala pogodbo o gradnji plinovoda, katerega del v dolžini približno trideset kilometrov poteka tudi po občini Kranjska Gora. Glede na ignoranco države do občine in njenih prebivalcev o trasi in pogojih umestitve tako velikega cevovoda v prostor tako ozke Zgornjesavske doline in na osnovi vladnih dokumentov naslavljamo na župana občine in občinski svet zahtevo za razpis posvetovalnega referenduma proti gradnji prenosnega plinovoda M 10 skozi Zgornjesavsko dolino,« je pojasnil predsednik Društva invalidov občine Kranjska Gora Jože Zupančič.
»Na terenu se že izvajajo meritve in sondiranje terena, načrtovalcem pa ni mar za nas, prebivalce, ki načrtovano traso v celoti zavračamo, kar smo tudi jasno javno izrazili na zborih občanov. Gradnja plinovoda je namreč najslabša možna poslovna odločitev za bodočnost naše doline,« poudarja Zupančič. »Vsi vemo, da je Zgornjesavska dolina eno najbolj občutljivih območij za posege v naravo. Že naši predniki so v skrbi za neokrnjeno naravo prilagajali svoje življenje in razvoj, da imamo danes še zadnji košček lepe in skoraj še ne okrnjene narave, ki jo lahko ponudimo turistom.«
»Z gradnjo objekta takih razsežnosti, kot je plinovod, bo lokalni skupnosti in turističnemu gospodarstvu onemogočen razvoj turistične infrastrukture, od katere živimo občani občine Kranjska Gora. Skratka – turizma v tej naši dolini bo z gradnjo plinovoda konec. Ob tem ne bo plinovod prinesel niti enega delovnega mesta, prav tako občani ne bomo imeli nobenih možnosti priklopa na plinovod, ker gre za transportni plinovod, na katerega priključitev za koriščenje plina v gospodarske namene ni mogoča.«
Na občini bodo v prihodnjih dneh proučili, ali bi lahko imel takšen referendum kaj teže pri odločitvi o plinovodu, ki je sicer projekt države, hkrati pa preverili, ali je tak referendum sploh možen. Kot namreč opozarja župan Kranjske Gore Jure Žerjav, lahko občinski svet posvetovalni referenduma razpiše le za zadeve, ki so v pristojnosti občine. Če se bo torej izkazalo, da je tak referendum možen in bi na njem pokazano voljo ljudi lahko uveljavili, bi nadaljevali postopke za razpis referenduma. Če ne, bi se morali pobudniki, ki so že zbrali več kot pet odstotkov podpisov občanov, lotiti ponovnega zbiranja podpisov podpore, tokrat podanih na upravni enoti.