
Iščejo pravico do groba
V dolini Kamniške Bistrice so v soboto blagoslovili prostor, kjer bodo do prihodnjega leta, ko bo 70. obletnica množičnih pobojev po koncu druge svetovne vojne, uredili Park spomina in opomina.
Kamniška Bistrica – Maja in junija pred devetinšestdesetimi leti je bilo v dolini Kamniške Bistrice pobitih več tisoč vojakov in civilistov različnih narodnosti in veroizpovedi – Hrvatje, Srbi, Črnogorci, Nemci, Avstrijci in Slovenci. Grobišča v dolini naj bi bila po številu žrtev največja v Sloveniji, zato je pobuda društva Demos na Kamniškem, da se na Kopiščih uredi Park spomina in opomina, naletela na podporo vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč in Občine Kamnik, ki je pred nekaj tedni ustanovila 10-člansko občinsko komisijo za reševanje vprašanj prikritih grobišč v Kamniški Bistrici.
»V Društvu Demos na Kamniškem smo sprejeli program dela z naslovom Pravica do groba, s katerim želimo urediti vsa vprašanja, povezana z množičnimi prikritimi grobišči žrtev povojnih pobojev na Kamniškem. Osrednjo pozornost smo namenili dolini Kamniške Bistrice, kjer želimo urediti Park spomina in opomina. Ta naj bi obsegal postavitev osrednjega spominskega sakralnega objekta, urejenega v ekumenskem duhu, tako da bomo združili vse tri vere, ter zavarovanje in ureditev vseh prikritih grobišč v neposredni okolici ter ureditev dostopov do njih. Na tem travniku na Kopiščih želimo postaviti tudi informacijsko tablo, s čimer bi to območje postalo nekakšna evropska točka združevanja. Prepričani smo, da bomo zahtevno nalogo, ki smo si jo zastavili skupaj z našimi črnogorskimi prijatelji, zmogli opraviti do naslednjega leta. Takrat se bomo, sedemdeset let po koncu druge svetovne vojne, spominjali, da je v tej dolini revolucionarno nasilje terjalo življenja tisočih,« je povedal predsednik društva Demos na Kamniškem Igor Podbrežnik.
»Naše delo ni namenjeno prepiru, temveč izključno miru, ne želimo nobenega maščevanja ali razdora, temveč samo resnico, pravico do groba in dostojno obeležje, ki ga bodo lahko obiskali potomci tistih, ki so v vaši lepi deželi zadnjič videli sončni vzhod. Nadaljujemo torej svoje nepolitično delo, pripravljeni, da z vašo velikodušno in večkrat ponujeno pomočjo zagotovimo skromno svetišče, kjer bodo sorodniki in prijatelji ubitih lahko prižigali sveče,« pa je zbrane nagovoril Krsto Niklanović iz črnogorskega društva Otkritćemo istinu.
Prvo dejanje ureditve bodočega Parka spomina in opomina v Kamniški Bistrici je bil blagoslov prostora, kjer skromno obeležje stoji že od leta 1994, v prihodnje pa bo zrasla še kapelica. Opravili so ga paroh o. Šćepanović iz Podgorice, evangeličanski vojaški kaplan Aleksander Erniša in katoliški duhovnik dr. Janez Juhant.