Kodeksa ne potrebujejo
Železnikarski občinski svetniki so znova obravnavali Kodeks ravnanja izvoljenih predstavnikov na lokalni ravni, a ga tudi tokrat niso sprejeli, češ da ga ne potrebujejo.
Železniki – Občinski svetniki v Železnikih so Kodeks ravnanja izvoljenih predstavnikov na lokalni ravni prvič obravnavali že pred dvema letoma, a tedaj o njem niso glasovali, saj se jim je zdel nepotreben, češ da se morajo že brez kodeksa obnašati svoji funkciji primerno, podobno pa se je zgodilo tudi pri drugem poskusu na januarski seji občinskega sveta. Kot je uvodoma pojasnila direktorica občinske uprave Jolanda Pintar, so s strani Skupnosti občin Slovenije prejeli prenovljeni kodeks, ki po novem določa, da za presojo o etičnosti ravnanja funkcionarjev vsaka občina imenuje svoje častno razsodišče, po prvotni verziji pa bi občinski svet predlagal člane za skupno častno razsodišče, imenovano pri skupnosti občin. »Kodeks se nanaša na ravnanje župana in občinskih svetnikov, pri skupnosti občin pa priporočajo, da se ga sprejme in objavi,« je dejala. A po razpravi župan Anton Luznar kodeksa ni dal na glasovanje, saj je bilo tako iz vrst opozicijskih kot tudi koalicijskih svetnikov slišati pomisleke o njegovi smiselnosti.
Kodeks določa standarde obnašanja izvoljenih predstavnikov pri opravljanju njihovih dolžnosti, med drugim da morajo svojo funkcijo opravljati vestno in odgovorno, se izogibati korupciji in konfliktu interesov, upoštevati načelo nezdružljivosti funkcij ... Erika Drobnič (SLS) je dejala, da nima nič proti kodeksu, se »pa moramo s podpisom ali brez obnašati primerno«. »Mislim, da imamo svetniki dovolj omejitev na vseh drugih ravneh, da kodeksa sploh ne potrebujemo,« je dodal Matej Šubic (SLS).
Kodeksu je nasprotoval celo Tomaž Demšar (SDS), čeprav je prav on na novembrski seji predlagal njegovo vnovično obravnavo in sprejem: »Sprejem kodeksa se mi zdi nesmiseln. Že v prejšnjem mandatu je bilo ogromno kršitev, koruptivnosti in konfliktov interesov, v sedanjem je pa zelo podobno, zato tega ne bom podprl. Tudi če kodeks sprejmemo, bo samo mrtva črka na papirju, ki pa ni umrla, ampak so jo ubili koalicijski svetniki.« Kot je še pojasnil po seji, je mnenje o kodeksu spremenil zaradi novega občinskega proračuna, ki je po njegovem povozil vse moralne norme: »Pokazala se je moč pred zdravo kmečko pametjo.« Dodal je, da ga je vseeno presenetilo negativno stališče koalicije do kodeksa, najbrž zato, ker bi imelo častno razsodišče veliko dela.