Pritožujejo se tudi nad policisti
Pritožb nad delom policistov je manj, pritožniki pa dobijo le moralno zadoščenje.
Ker vlada ne spoštuje zakonskih obveznosti in ker je pri policiji kopica nerešenih vprašanj, zaradi česar je kršen delovno pravni status zaposlenih, so se v sindikatu policistov odločili, da bodo 9. junija, če do takrat vlada ne izpolni njihovih zahtev, začeli stavko.
Kranj – Na ministrstvu za notranje zadeve so lani dobili skoraj štiristo pritožb zoper delo policistov, dvajsetkrat pa so se pritožili tudi nad delom gorenjskih policistov. Kot pravi predstavnik za odnose z javnostjo Bojan Kos, so vse pritožbe zoper delo gorenjskih policistov tudi rešili, najpogosteje pa so se pritoževali zaradi uporabe policijskih pooblastil in odnosa policistov v postopku.
»Najpogostejši pritožbeni razlogi zaradi uporabe policijskih pooblastil so bili povezani z delom v prometu, kriminaliteti in z izvajanjem predpisov o javnem redu in miru. Glede odnosov policistov v postopkih pa so pritožniki največkrat omenjali nekorektnost in neprofesionalen odnos,« pojasnjuje Kos in dodaja, da četudi se v pritožbenih postopkih ne potrdi trditev pritožnikov, policiste na usposabljanjih seznanijo s pričakovanim vedenjem in ravnanji.
Sicer pa je bilo lani nad delom policistov sedemnajst odstotkov manj pritožb kot prejšnje leto, že na prvi stopnji oziroma v pomiritvenem postopku pa je bilo rešenih štirideset odstotkov pritožb. Kot je povedal generalni direktor direktorata za policijo in druge varnostne naloge Miroslav Žaberl, državljani z ugodno rešenim pritožbenim postopkom dobijo le moralno zadoščenje, pri večjih strokovnih napakah pa se proti policistom lahko sproži disciplinski ali drug postopek.