V stečaju Planike se kranjska proizvodnja ni ohranila, na njenem območju pa po besedah stečajnega upravitelja Andreja Marinca danes deluje okoli sto podjetij. / Foto: Gorazd Kavčič

Stečaj Planike le pri koncu

Stečajni postopek kranjskega obutvenega podjetja Planika se slabih deset let po njegovi uvedbi (22. novembra 2004) vendarle končuje.

Kranj – Stečajni upravitelj Planike Andrej Marinc je za Gorenjski glas potrdil, da namerava v kratkem med upnike razdeliti še preostalih 400 tisoč evrov unovčene stečajne mase in s tem končati stečajni postopek. »Ker sem se že nekajkrat zarekel, datuma konca stečaja Planike raje ne bom napovedoval. A prodana je bila praktično celotna stečajna masa, uspelo mi je prodati celo zemljišča, za katera nisem pričakoval, da bom našel kupce. Načrt končne razdelitve je pripravljen in mislim, da jo bomo izvedli še do začetka dopustov,« je razložil.

Stečaj nekdaj enega največjih proizvajalcev obutve v Evropi se je zavlekel predvsem zaradi dolgotrajne tožbe z državo za neizplačano subvencijo v višini 1,4 milijona evrov in tudi večletnega pravdanja stečajnega upravitelja s srbsko družbo Panonija trgovina, ki je tik pred stečajem od Planike kupila več nepremičnin v Srbiji, a kasneje plačala le polovico od 1,8 milijona evrov vredne kupnine. Pravdanje je sedaj končano, s Panonijo trgovino je bila sklenjena poravnava, medtem ko je tožbo z državo Planika dobila, a se zaradi nje stečajna masa ni opomogla, saj so zgolj opravili poravnavo državnih terjatev do Planike.

V stečaju Planike bodo tako upniki na koncu dobili poplačanih med 14 in 15 milijoni evrov oziroma med 80 in 85 odstotki vseh prijavljenih terjatev, okoli 680 nekdanjih zaposlenih pa je dobilo poplačane vse svoje terjatve v višini okoli 3,6 milijona evrov, pojasnjuje Marinc. Ločitveni upniki so dobili 2,3 milijona evrov, nezavarovani pa 6,2 milijona evrov.

Planika se je znašla v težavah že leta 1995, ko je izgubila posel. Tri leta kasneje je prvič pristala v stečaju, a so se pod vodstvom tedanjega direktorja Bojana Starmana izvlekli, tudi po zaslugi države, ki je podjetju pomagala z okoli osmimi milijoni evrov. Leta 2004 je podjetje znova zabredlo v finančne težave, zaradi katerih je dokončno končalo v stečaju. Za proizvodnjo v Kranju ni bilo zanimanja med kupci in se je za vedno ustavila, medtem ko je Marinc proizvodnjo v Turnišču in blagovno znamko leta 2005 za približno dva milijona evrov prodal nemški skupini Meindl ter podjetnikoma Benjaminu Fugini in Martinu Žilniku. Planika Turnišče z 220 zaposlenimi danes proizvaja vrhunsko specialno obutev za zahtevnejše pohodnike in alpiniste, motoriste, gozdarje, vojake ... in že ves čas posluje z dobičkom. Prodaja je v zadnjih osmih letih s 14 milijonov evrov narasla na dobrih 22 milijonov evrov, devetdeset odstotkov naročil pa jim priskrbi polovični lastnik Meindl.

Kranjski proizvodno-poslovni kompleks je stečajni upravitelj prodal po delih za skupaj okoli 4,5 milijona evrov. Po Marinčevih besedah na območju kranjske Planike sedaj deluje okoli sto podjetij. Lani smo poročali o napetih odnosih med novimi lastniki in stečajnim upraviteljem zaradi zapletov okoli funkcionalnih zemljišč in vodovodnega omrežja. »To je sedaj že preteklost. Strasti so se polegle, večina podjetij je plačala participacijo za nov vodovod, nekatera pa tudi ne, tako da je Planika tam celo izgubila nekaj tisoč evrov,« je razložil Marinc.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 24. april 2008 / 07:00

Nikoli nismo bili teroristi, borili smo se za svobodo

Prof. dr. Rifata Latifija smo spoznali lani, ko je ob plavalnem dosežku Martina Strela ob Amazonki v humanitarni odpravi pomagal razvijati projekte v telemedicini - zdravljenju na daljavo. Je ponosen...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 22. marec 2007 / 06:00

Za naložbe se bodo tudi zadolžili

Proračun občine Škofja Loka za leto 2007 bo vreden 25 milijonov evrov, 60 odstotkov ga bo namenjenega naložbam. Za loško obvoznico bodo letos namenili 1,25 milijona evrov.

Vodice / četrtek, 22. marec 2007 / 06:00

V Vodicah se bojijo Lidla

Vodice - Kamniška cesta v Vodicah, ki jo je pred nekaj leti DARS temeljito prenovil, že propada. »Ta cesta je sramota za investitorja, nadzornike del in za izvajalca,« j...

Tržič / četrtek, 22. marec 2007 / 06:00

Večina podprla proračun

Po kritiki tržiškega proračuna je Pavel Rupar zapustil sejo. Za odlok so dvignili roke tudi svetniki iz vrst opozicije.

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 22. marec 2007 / 06:00

Še višji proračun kot lani

V občini Cerklje na Gorenjskem v letu 2007 načrtujejo kar 8,2 milijona evrov, največ doslej. Največja naložba bo gradnja doma starostnikov.

Zanimivosti / četrtek, 22. marec 2007 / 06:00

Muzej bo popestril ponudbo

Žiri ne slovijo kot turistični kraj. Nimajo ne gradu, ne morja, ne otoka, ne casinoja. Kaj lahko ponudijo turistu?